Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jeszcze można składać wnioski o dodatek osłonowy

Data publikacji 09.02.2022r.

Osoby, które nie złożyły wnios­ku o dodatek osłonowy do końca stycznia, nie muszą się obawiać, że go stracą.

Ustawa z 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym wskazuje, że osoby, które złożyły wniosek do 31 stycznia, otrzymają pieniądze w dwóch ratach, natomiast jeżeli później, tj. np. w lutym, wypłata będzie jednorazowa. Dodatek osłonowy przysługuje bowiem za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. i jest wypłacany w dwóch równych ratach w terminie do 31 marca oraz do 2 grudnia 2022 r. W przypadku złożenia wniosku później niż na 2 miesiące przed upływem tych terminów, dodatek wypłaca się jednorazowo, niezwłocznie po jego przyznaniu. Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego złożone po 31 października 2022 r. pozostawia się bez rozpoznania. Wniosek należy zatem złożyć do końca października.

Przepisy prawne wskazują, że podstawą ustalenia przeciętnego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego wnioskodawcy są dochody osiągnięte w 2020 r. – w przypadku wniosku złożonego od 1 stycznia do 31 lipca 2022 r., oraz w 2021 r. – jeżeli wniosek złożono między 1 sierpnia a 31 października 2022 r.

Przeciętny miesięczny dochód na poczet tego dodatku wylicza się według art. 3 pkt 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Wlicza się do niego m.in. wynagrodzenie za pracę, renty i emerytury, zasiłek chorobowy, alimenty na rzecz dzieci, należności pieniężne otrzymywane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku oraz uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, zasiłek macierzyński, dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego. Wskazówki dotyczące obliczenia dochodu znajdują się też we wniosku o dodatek (część III). Z kolei w części IV wniosku trzeba oświadczyć o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych.

Czytelnicy „Tygodnika” zgłaszają, że w jednej z gmin do dochodu z gospodarstwa rolnego rolnicy mają doliczyć jeszcze płatności bezpośrednie. Moim zdaniem nie jest to prawidłowe. Płatności unijne są uwzględniane podczas wyliczania dochodu z hektara przeliczeniowego, który ogłasza GUS. W 2020 r. było to 3819 zł/ha rocznie. as

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a