Ze względu na liczne pytania naszych Czytelników w sprawie świadczenia ratowniczego dla strażaka ratownika OSP, który osiągnął wiek emerytalny (pisaliśmy o tym w nr. 45 „Tygodnika” z ub.r.), wyjaśniamy, iż pomimo że przepisy wprowadzające ten dodatek zostały przyjęte już w ubiegłym roku, nie są jeszcze gotowe akty wykonawcze. Jak poinformował „Tygodnik” bryg. Karol Kierzkowski z biura prasowego Komendy Głównej PSP, trwają prace w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji związane z przygotowaniem aktów wykonawczych do ustawy o ochotniczej straży pożarnej. Strażacy ochotnicy nie powinni się jednak martwić, ponieważ, jak tłumaczy bryg. Kierzkowski, wnioski o to świadczenie (gdy już będą gotowe przepisy wykonawcze) będzie można składać do końca września br. z wyrównaniem od 1 stycznia br. Będą je przyjmowały komendy powiatowe PSP właściwe dla miejsca zamieszkania.
Wyjaśnienia te znajdują podstawę w przyjętej ustawie o OSP. Według jej art. 51 ust. 1, osobie, która złoży wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego w terminie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, przyznaje się prawo do świadczenia ratowniczego od miesiąca wejścia w życie ustawy, o ile w miesiącu wejścia w życie ustawy spełnia wszystkie niezbędne warunki do nabycia prawa do tego świadczenia. Z kolei według art. 52 pierwsza wypłata świadczeń ratowniczych nastąpi nie później niż w terminie 9 miesięcy od pierwszego dnia miesiąca, w którym ustawa weszła w życie, z wyrównaniem od miesiąca przyznania prawa do tego świadczenia.
Ponadto art. 53 wskazuje, iż od 1 marca 2023 r. będzie przeprowadzona pierwsza waloryzacja kwoty świadczenia ratowniczego. Przypomnijmy, iż zostało ono ustalone w ustawie na poziomie 200 zł miesięcznie. Otrzymają je ochotnicy, którzy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz przez 20 lat (w przypadku kobiet) brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. ms