Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zrównoważone rozwiązania dla rolnictwa

Data publikacji 09.02.2022r.

Zmiana klimatu postępuje. Styczeń nie był aż tak zimny i występowały w tym miesiącu burze. Rośnie dynamicznie liczba ludności, a naukowcy szacują, że przez zmiany klimatu plony roślin mogą spaść o 25%. 850 mln ludzi brakuje żywności i ta grupa będzie rosła.

Dane mogą niepokoić. Musimy produkować więcej żywności mając mniejsze zasoby ziemi i wody, chroniąc jednocześnie bioróżnorodność. Jak to robić? Jak mówił na otwarciu konferencji Bayer Antoine Bernet – szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji – na poziomie globalnym możemy wdrażać szeroko rozumiane rolnictwo zrównoważone. Pokazujemy to także w Polsce, w gospodarstwie Krzysztofa Nykiela. Można sprostać wyzwaniom, ale wymaga wysiłku.

r e k l a m a

Na odporne chwasty w kukurydzy

Bayer ma filary wspomagające transformację rolnictwa w kierunku zrównoważonym, ze zrównoważoną ochroną roślin. To 10 nowych molekuł środków ochrony roślin, które zostaną wprowadzone w latach 2022–2023. To również 15 nowych hybrydowych odmian kukurydzy i rzepaku, które trafią na rynek do 2023 r. To również duże wsparcie rozwiązań cyfrowych.

– Chcemy wprowadzać zrównoważone rozwiązania dla rolników i wraz z rolnikami – podkreślił Antoine Bernet.

– Konkrety, to nasze tegoroczne nowości Bayer, m.in. nowe narzędzie w walce z odpornością chwastów w kukurydzy, herbicyd Capreno – mówi Iwona Krych-Stec, szefowa marketingu Crop Science w firmie Bayer Polska.

Tę nowość zaprezentowała Katarzyna Gallewicz – menedżer ds. kukurydzy. Capreno 547 SC służy do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych i jednoliściennych (m.in.: komosa, rdesty, szarłat, chwastnica). Zawiera tembotrion i tienkarbazon metylu (ta substancja przenika przez korzenie i łodygi chwastów – ogranicza wtórne zachwaszczenie) można go stosować w fazie 3 do 5 liści kukurydzy i koniecznie ze wspomagaczem Mero.

Nowy herbicyd z dodatkiem herbicydu Adengo i oczywiście wspomagaczem Mero, doskonale sobie radzi w sytuacjach ekstremalnych, np. z dużym zachwaszczeniem szarłatem szorstkim. Jest doskonałym rozwiązaniem na chwasty odporne w kukurydzy. Herbicyd będzie sprzedawany w pakach na 4 ha ze wspomagaczem Mero.

Do odchwaszczania
i skracania zbóż

Dariusz Szymański – menedżer ds. zbóż, mówił o tegorocznych nowościach w ochronie zbóż. To herbicyd Incelo i nowy regulator wzrostu Fabulis OD.

Incelo (stosujemy ze wspomagaczem olejowym Biopower) poprawi ekonomikę uprawy zbóż. Służy do stosowania w szerokim zakresie dawek wynikających z zachwaszczenia chwastami trawiastymi w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie ozimym, pszenicy orkisz i pszenicy ozimej durum. Jest skuteczny, elastyczny w stosowaniu i jest doskonałym komponentem mieszanin. Zawiera mezosulfuron metylowy i tienkarbazon metylu. W mieszaninach z innymi herbicydami można nim rozwiązać problemy: miotły zbożowej, wyczyńca polnego, stokłosy żytniej, życicy trwałej, owsa głuchego. Firma Bayer ma tutaj rekomendowane schematy zwalczania tych chwastów:

r e k l a m a

miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych – wiosną Incelo + Sekator Plus + Biopower (0,15 kg + 0,6 l + 1,0 l);

wyczyńca polnego i chwastów dwuliściennych – wiosną Incelo + Sekator Plus + Biopower (0,2–0,33 kg + 0,6 l + 1,0 l);

owies głuchy/życice/stokłosy i chwasty dwuliścienne – wiosną Incelo + Sekator Plus + Biopower (0,33 kg + 0,6 l + 1,0 l);

uproszczona uprawa/kompensacja chwastów/wyczyniec powyżej 500 szt./m2 i chwasty dwuliścienne – najpierw jesienią Komplet (0,5 l/ha), potem wiosną Incelo + Sekator Plus + Biopower (0,2 kg + 0,6 l + 1,0 l).

Fabulis OD jest szybki w działaniu i bezpieczny dla rośliny uprawnej. Zawiera siarczan amonu i proheksadion wapnia, w jedynej na rynku płynnej formulacji OD. To bardzo zwiększa wygodę stosowania i przygotowywania cieczy roboczej. Fabulis ma dobrą mieszalność z fungicydami stosowanymi w terminie T1, insektycydami, herbicydami, a także nawozami dolistnymi. Działa natychmiast w niższych temperaturach (optymalnie od 5 do 25°C) i nie wymaga nasłonecznienia. Wzmacnia podstawę źdźbła i korzenie. Jest aktywny do 25 dni. Przy stosowaniu z azolami (fungicydy) i herbicydami będącymi pochodnymi sulfonylomoczników dawkę Fabulis OD można zredukować o 25%. Produkt jest zalecany w dawce 0,5–1,5 l/ha i – jak podkreślał Dariusz Szymański – po górną dawkę Fabulisa trzeba czasami sięgnąć. To potrzebne przy bardzo dużym zagrożeniu wyleganiem, przy dużej gęstości łanu, mokrej i wilgotnej wiośnie i przy wysokim nawożeniu azotowym.

Bo Polacy kochają malinowe

Firma Bayer, a konkretnie Anna Wojciechowska – krajowy menedżer handlowy, zaprezentowała na konferencji nowe odmiany warzyw z linii Seminis i De Ruiter, w tym ciekawą paletę odmian pomidora, bo – jak mówiła prelegentka – Polacy kochają pomidory malinowe.

Ponad 60% upraw pomidorów pod osłonami to odmiany malinowe. Propozycje De Ruiter, to odmiana malinowa w segmencie premium o nazwie Tomimaru Muchoo, a w segmencie tzw. duża malina również trzy inne topowe odmiany. A nowości? To Hakumaru i Yarimaru – odmiany malinowe do szklarni. Niebawem może być nowa gwiazda, bo Bayer testuje dwie nowości pomidora malinowego w segmencie premium. Jedna z nich trafi do portfolio jeszcze w tym roku. Natomiast Mei Shuai i PinkID to odmiany malinowe do uprawy tunelowej w cyklu wiosennym i jesiennym.

Zaprezentowano też ciekawe odmiany m.in. kalafiora, brokułów, marchwi, ogórków i papryki z linii Seminis.

#JestRolnikJestŻywność

Informacje o rolnictwie zrównoważonym zaprezentowane na wstępie konferencji przez Antoine Bernet – szefa działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji uzupełnił dr Michał Krysiak – menedżer ds. zrównoważonego rolnictwa. Jak mówił – firma Bayer chce w tym roku dostarczyć rolnikom więcej konkretnej wiedzy o rolnictwie zrównoważonym w praktyce przez kanały społecznościowe. Warto dodać, że Bayer (podobnie jak „Tygodnik Poradnik Rolniczy”) należy do Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP. A ciekawą realizowaną obecnie akcją Bayer w mediach społecznościowych jest: #doceńRolnika bo #JestRolnikJestŻywność.

Zrównoważone cechy pozwalające zmniejszyć ślad węglowy mają insektycydy o wydłużonym działaniu, to herbicydy zwalczające chwasty odporne, to produkty biologiczne wprowadzone do ochrony roślin, to odmiany roślin z tolerancją na patogeny. To wszystko zmniejsza emisję dwutlenku węgla, bo pozwala ograniczyć przejazdy opryskiwaczy itd.

Łatwe mapowanie plonu

Oczywiście rolnictwo zrównoważone, to rolnictwo precyzyjne wspierane rozwiązaniami cyfrowymi. Takich narzędzi przybywa, a pewną rewolucję sprzętową w tym zakresie zaprezentował Damian Wiśniewski – specjalista produktu Climate FieldView. To innowacyjne narzędzie zbierania danych w gospodarstwie rolnym o nazwie FieldView Yield Kit. To narzędzie uniwersalne i kompleksowe w cenie przystępnej dla większości rolników. To zestaw do mapowania plonów. Ten uniwersalny zestaw można zamontować w każdym kombajnie z przenośnikiem ziarna. Składa się z sensora przepływu masy ziarna, anteny GPS i wilgotnościomierza. Montaż i kalibracja zestawu zabiera kilkanaście minut.

Analiza map plonu daje wiele cennych informacji. Wiemy, gdzie pole plonuje gorzej, gdzie lepiej i możemy wyciągnąć z tego wnioski i bardziej racjonalnie dobierać do stanowiska odmiany roślin, regulować zagęszczenie siewu, stosować nawożenie i ochronę.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a