Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Adapter z pochylonymi talerzami – teraz także w mniejszym rozrzutniku

Data publikacji 22.02.2022r.

Duża szerokość robocza dochodząca do 36 metrów połączona z równomiernym rozłożeniem obornika na polu – takie, zdaniem firmy Bergmann, są zalety adapterów V-Spread. Po raz pierwszy pokazano je na targach Agritechnica 2019, montując w rozrzutnikach dwuosiowych TSW 5210 i TSW 6240 oraz trzyosiowym TSW 7340 S. Od tego roku będą dostępne także w modelu TSW 2140 E z pojedynczą osią.

Bergmann TSW 2140 E ma 14 ton ładowności. Obornik w jego skrzyni jest przesuwany w kierunku adaptera podwójnym napędzanym hydraulicznie przenośnikiem podłogowym. Zastosowany w tej maszynie adapter V-Spread jest napędzany mechanicznie, a wyróżnia go to, że poziome bębny tnące są poruszane wałami Kardana, a nie łańcuchami, jak to ma miejsce w innych tego typu konstrukcjach. Taki układ napędowy pracuje ciszej i nie wymaga tylu czynności konserwacyjnych. Talerze adaptera V-Spread nie są ustawione poziomo, ale są pochylone na kształt litery V, co ma gwarantować daleki wyrzut materiału zachowując przy tym najwyższą jakość pokrycia pola obornikiem.

Na jakość pracy tego i innych rozrzutników firmy Bergmann ma wpłynąć także system kompensacji wagowej ExaRate, który będzie dostępny w roku 2023. Będzie zintegrowany z Isobus i stale będzie rejestrował ilość wyrzuconego obornika porównując ją z zadaną wartością. Gdy rzeczywiste dane będą odbiegały od przyjętych wartości, automatycznie będzie przeprowadzana korekta ustawień. Mówiąc o tym rozwiązaniu firma Bergmann dodaje, że wszystkie jej maszyny są kompatybilne z Isobus. Ponadto począwszy od rozrzutników serii
M/TSW 2120 wszystkie rozrzutniki są dostosowane do technologii wymiany danych agrirouter, która jest neutralną i niezależną od producentów internetową platformą do wymiany danych pomiędzy maszynami i oprogramowaniem rolniczym różnych marek. W agrirouterze użytkownik może określić rodzaj przesyłanych danych dotyczących samej maszyny, pozycji GPS czy zleceń zapisanych w formacie ISO-XML. Bergmann jest partnerem tego projektu od 2020 roku.

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a