Na tegorocznej konferencji Bayer poświęconej nowościom produktowym (pisaliśmy o tym w nr. 7 "Tygodnika Poradnika Rolniczego" na stronie 22 i 23) mówił o tym dr Michał Krysiak, manager ds. Zrównoważonego Rolnictwa.
r e k l a m a
Zrównoważona ochrona, odporne odmiany
– Najprostsze decyzje i wybory, które kierują gospodarstwo ku rolnictwu zrównoważonemu, to decyzje zakupowe – mówi dr Michał Krysiak. – Wybrane produkty Bayer szczególnie wspierają rolnictwo zrównoważone. Jest to np. rozwiązanie FieldView, przeznaczone do podniesienia wydajności upraw i zmniejszenia nakładów. To również tegoroczne nowości, środki ochrony roślin, takie jak Capreno 547 SC. Ten nowy herbicyd w kukurydzy wspomaga strategię antyodpornościową, a produkty biologiczne (Reqiuem Prime, Serenade ASO) pozwalają zmniejszyć poziom pozostałości.
To dobre przykłady zrównoważonych praktyk w rolnictwie, ale nie jedyne które Bayer ma w ofercie. Ot chociażby odmiany roślin, a konkretnie odmiany kukurydzy Dekalb z oznaczeniem FieldShield. Ich uprawa w trudnych sezonach chroni nakłady poniesione na przygotowanie stanowiska, nawożenie przedsiewne i siew. A chodzi tutaj o wyjątkowe cechy takich odmian, dzięki którym łatwiej przetrwają stresy biotyczne i abiotyczne.
Takie odmiany uprawiane są m.in. w gospodarstwie Kaszewy, uczestniczącym w międzynarodowym programie skupiającym gospodarstwa wdrażające zrównoważone praktyki w rolnictwie – Bayer ForwardFarming. Gospodarstwo prowadzi Krzysztof Nykiel z synem Maciejem.
Rolnictwo w zgodzie z naturą
Gospodarze dopieszczają stosowane rozwiązania zrównoważone i wdrażają nowe. A są to wspomniane odmiany kukurydzy odporne na stres suszy i okresowe niedobory wody. To m.in. stabilnie plonująca w trudnych warunkach z suszą w tle odmiana DKC3595. Dodatkowym bonusem jest, że odmiana ta szybko oddaje wodę z ziarna, co zmniejsza ilość energii zużytej na dosuszenie, oszczędzając tym samym paliwo i emisję CO2.
W szczególnie wietrznych warunkach panujących w gospodarstwie Kaszewy doskonale sprawdza się również odmiana DKC3609. Oprócz cechy wysokiego plonowania posiada niezwykle wytrzymałą łodygę, co zapobiega wyleganiu. To ciekawe przykłady i m.in. na tym polega rolnictwo zrównoważone. Dlaczego Krzysztof Nykiel i jego syn Maciej zdecydowali się na współpracę z firmą Bayer i uczestnictwo w projekcie ForwardFarming? Bo to wpisuje się w filozofię tego rodzinnego gospodarstwa
– Nowoczesne rolnictwo, to rolnictwo precyzyjne, cyfrowe, postępowe, ale przede wszystkim takie rolnictwo, które żyje w zgodzie z naturą – mówił Krzysztof Nykiel przystępując do projektu ForwardFarming. – To zasada, którą kierujemy się od zawsze, a współpraca z firmą Bayer pomoże nam jeszcze bardziej się rozwijać w nowoczesną, ale zrównoważoną stronę, wykorzystującą nowoczesne technologie i techniki, również cyfrowe. Czeka nas nowy europejski Zielony Ład i musimy się do tego przygotować. Zrównoważone rolnictwo, to nie rolnictwo ekologiczne, ale takie, które pozwala chronić rośliny we właściwy sposób, precyzyjnie i optymalnie, czyli wtedy, kiedy musimy wykonać zabieg.
Precyzja ma w rolnictwie duże znaczenie, a wielkość gospodarstwa przestaje buyć barierą tych zastosowań. Przykład, to zestaw do mapowania plonów Yield Kit. Umożliwia zbieranie danych dotyczących plonowania roślin w prosty i niedrogi sposób. W skład zestawu wchodzi odbiornik GPS, optyczne czujniki mierzące wielkość i wilgotność plonu oraz przewody i rozdzielacze do podłączenia i przesyłąnia danych do aplikacji FieldView.