Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ruszył przegląd programu azotanowego

Data publikacji 22.02.2022r.

Systematycznie informujemy o działaniach Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych w kwestii koniecznego i oczekiwanego przez rolników uelastycznienia terminów stosowania nawozów azotowych w okresie wiosennym i jesiennym.

Po wymianie pism między PZPRZ, a Ministerstwem Infrastruktury oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi 7 lutego br., Stanisław Kacperczyk, prezes zarządu PZPRZ otrzymał odpowiedź Małgorzaty Boguckiej-Szymalskiej, zastępcy dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury.

r e k l a m a

W końcu są konkrety

Przegląd tzw. programu azotanowego zawartego w „Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” ruszył. Wynika to z odpowiedzi na trzy pytania, które Stanisław Kacperczyk w imieniu PZPRZ wysłał do MI w piśmie z 31 stycznia br. W odpowiedzi Ministerstwo Infrastruktury informuje, że:

1. Prace nad przeglądem programu azotanowego już się rozpoczęły, a w dniu 31 stycznia br. została zawarta umowa z Wykonawcą, którego zadaniem będzie m.in. wykonanie szeregu ekspertyz stanowiących podstawę do przeprowadzenia aktualizacji Programu. Zakończenie prac związanych z przeglądem Programu azotanowego zaplanowane jest na koniec maja br.

Następnie zostanie opracowany wstępny projekt aktualizacji Programu działań, który poddany zostanie konsultacjom społecznym oraz procedurze strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Ten etap planowany jest w III kw. br.

2. Wykonawcą wybranym w drodze przetargu nieograniczonego do przeprowadzenia przeglądu Programu azotanowego jest konsorcjum firm Antea Polska S.A. oraz Pectore-eco Sp. z o.o. Wszystkie najważniejsze wyniki pracy będą uzgadniane z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

3. Zarówno rolnicy indywidualni, jak i organizacje rolnicze będą mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych projektu aktualizacji Programu azotanowego. Rozpoczęcie konsultacji zostanie ogłoszone na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury wraz z informacją o opracowaniu dokumentu, wskazaniem miejsca, w którym można się z nim zapoznać oraz możliwości składania uwag i wniosków. Dodatkowo informacja o konsultacjach projektu dokumentu zostanie ogłoszona w prasie o zasięgu ogólnokrajowym. Zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko konsultacje projektu aktualizacji Programu azotanowego potrwają co najmniej 21 dni.

Stanisław Kacperczyk prosi rolników i przedstawicieli organizacji rolniczych o aktywny udział w konsultacjach Programu azotanowego. Nowe przepisy muszą być elastyczne, uwzględniać praktykę rolniczą, doświadczenia rolinków i różne scenariusze pogodowe. Pamiętamy sezony, w których zimy praktycznie nie było, jak i takie, kiedy wegetacja ruszała w połowie kwietnia.

W tym roku azot od 1 marca

Celem apeli Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych było oczywiście uelastycznienie terminu stosowania azotu w oziminach w tym roku. Może okazać się, że i tak wcześniej niż 1 marca na pola wjechać się nie da a wegetacja ruszy z opóźnieniem. A jeżeli wiosna przyspieszy? Wtedy pierwsze zastosowane nawożenie startowe azotem ozimin będzie spóźnione.

Zgodnie ze znajomością fizjologii roślin, nauką o ich żywieniu i nawożeniu gleby, a przede wszystkim zgodnie z dobrą praktyką rolniczą – azot w momencie wznowienia wegetacji po zimie powinien być przemieszczony i dostępny w zasięgu strefy korzeniowej roślin. Azot musi być zatem aplikowany z odpowiednim wyprzedzeniem startu wiosennego roślin, ale oczywiście w warunkach umożliwiających nawożenie – nie zamarznięta gleba, brak okrywy śnieżnej. Nawożenie startowe azotem jest kluczowe dla regeneracji roślin po zimie.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a