Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ustalanie dochodu rodziny studenta

Data publikacji 22.02.2022r.

XSyn nie dostał w tym roku akademickim stypendium socjalnego z powodu przekroczenia dochodu na osobę w rodzinie. Policzono nam dochód z gospodarstwa osiągnięty w 2020 r. i dodano do tego dochód z pracy podjętej przez żonę w 2021 r. Nie uwzględniono tego, że gospodarstwo przekazaliśmy starszemu synowi także w 2021 r. Czy to zgodne z przepisami?

YTaki właśnie sposób obliczania dochodu przewiduje art. 88 ust.  1 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z nim wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta ubiegającego się o stypendium socjalne ustala się na zasadach określonych w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

W myśl zaś art. 3 pkt 2a tej ustawy dochód wylicza się na podstawie dochodu osiągniętego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. Zatem przy ustalaniu dochodu na rok akademicki 2021/2022 uwzględniano dochód rodziny w 2020 r. W przypadku dochodu osiąganego z gospodarstwa rolnego jest on określany na podstawie obwieszczenia GUS. Przeciętny, roczny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wyniósł w 2020 r. 3819 zł. Prawidłowo więc przyjęto u Państwa dochód z gospodarstwa osiągnięty w 2020 r.

Zgodnie natomiast z art. 5 ust.  4b ustawy o świadczeniach rodzinnych, w przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, dochód powiększa się o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym uzyskano dochód, jeżeli jest uzyskiwany w okresie, na który ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczeń rodzinnych. Dlatego do dochodu doliczono zarobki Pana żony, która podjęła pracę w 2021 r.

Jak stwierdził NSA w wyroku z 10 listopada 2021 r. (sygn. akt: I OSK 693/21), stosowanie art. 5 ust. 4b wymienionej wyżej ustawy powoduje, że prawo do świadczeń rodzinnych ustala się na podstawie dochodu zbliżonego do dochodu faktycznie uzyskiwanego przez rodzinę w okresie pobierania świadczeń, a nie przeciętnego dochodu z roku poprzedniego. Stwierdzenie to odnosi się również do innych świadczeń, jeżeli dochód rodziny jest ustalany na takich samych zasadach jak w przypadku świadczeń rodzinnych. NSA podkreślił, że w przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy dochód obejmuje całą kwotę miesięcznego dochodu następującego po miesiącu, w którym go osiągnięto, i doliczany jest do kwoty przeciętnego miesięcznego dochodu rodziny w roku poprzedzającym okres zasiłkowy, a następnie przeliczany na dochód każdego jej członka.

Natomiast zmiana powierzchni gospodarstwa nie stanowi utraty ani uzyskania dochodu. Wszelkie zmiany uwzględniane są w latach, które są podstawą przyznawania pomocy materialnej, z zastrzeżeniem, że jeśli zmieniono powierzchnię w trakcie roku, dochód liczy się proporcjonalnie do liczby miesięcy posiadania gospodarstwa. am

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a