Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wyregulowany równo kwitnie i dojrzewa

Data publikacji 22.02.2022r.

Fungicydy wykazujące w rzepaku działanie regulatorów wzrostu (tym charakteryzują się triazole) stymulują rozwój bocznych rozgałęzień, które są umieszczone wyżej.

Zminimalizowanie dominacji pędu głównego i pędów wierzchołkowych powoduje, że cała roślina jest krótsza i ma więcej rozgałęzień bocznych. Ostatecznie równo kwitnie, ma więcej łuszczyn zawiązanych i utrzymanych.

r e k l a m a

Dużo zależy od cech odmiany

Do jesiennej, jak i wiosennej regulacji rzepaku nie trzeba namawiać. Większość rolników wykonuje te zabiegi chroniąc jednocześnie rzepak przed suchą zgnilizną kapustnych. Pojawia się w ostatnich latach pytanie: jak mocno regulować rzepak i kiedy, jeżeli rzepak jest w bardzo słabej lub bardzo mocnej kondycji.

Na to nie ma jednej recepty i w dużym stopniu zależy od samej odmiany. Bo są przecież odmiany odporne na suchą zgniliznę kapustnych i nie potrzebują silnych fungicydów a raczej mocniejszej regulacji. Są też wyjątki, bo nowoczesne odmiany nie mają tak silnej dominacji pędu głównego.Te czynniki trzeba uwzględnić planując regulację rzepaku, ale ostateczną strategię postępowania należy dopasować do kondycji roślin po zimie.

Zdrowy, silny rzepak

Jeżeli plantacja jest zdrowa i dobrze przetrwała zimę, skracanie powinniśmy wykonać, kiedy rośliny osiągną wysokość 15–20 cm (zawsze w fazie rozwoju, którą zaleca producent środka w etykiecie). Średnio w wieloleciu przypada to w Polsce zwykle na okres między 5 a 10 kwietnia.

W sytuacji kiedy część roślin wypadnie i z uwagi na duże straty masy liściowej i większe zagrożenie chorobami rekomendowane jest skracanie rzepaku dawkami dzielonymi i z takimi zaleceniami dla niektórych preparatów można się spotkać. W takich sytuacjach pierwszy zabieg dawką ok. 2/3 rekomendowanej na wiosnę ilości wykonujemy wcześniej, kiedy rośliny rzepaku mają 10–15 cm.

Jeżeli ta osłabiona i skrócona plantacja rozwija się dalej prawidłowo, drugi zabieg regulacyjny pozostałą częścią 1/3 dawki wykonujemy w momencie, kiedy rzepak ma ok. 25 cm wysokości (po ok. 7–10 dniach). Jeżeli jednak rzepak skrócony pierwszą dawką dalej jest w słabej kondycji, z drugiej dawki powinniśmy zrezygnować.

r e k l a m a

Plantacje słabe i przerzedzone

Mogą zdarzyć się zawsze plantacje słabe i rzadkie, z różnych powodów. Takie plantacje najsłabsze, ale pozostawione do dalszej uprawy, również powinniśmy skrócić. Zabieg regulacyjny pobudzi rzepak do rozwoju pędów bocznych. Tak twierdzą fachowcy i proponują zastosowanie na najsłabszych, ale pozostawionych do dalszej uprawy plantacjach rzepaku ok. ½ dawki preparatu, kiedy rośliny osiągną 10 cm wysokości.

Podobnie jak we wcześniejszym wariancie plantację musimy obserwować. Jeżeli jej stan poprawia się i rośliny dobrze regenerują się i odbudowują potencjał plonowania, pozostałą część ½ dawki możemy zastosować w momencie, kiedy rośliny osiągną 20–25 cm wysokości. Drugi zabieg skracania w dawkach dzielonych może być dobrą okazją do jego połączenia z zabiegiem zwalczającym szkodniki i zabiegiem dolistnego żywienia roślin i użycia biostymulatorów.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a