W tym przypadku im rzadziej, tym lepiej. Są oczywiście granice, których nie można przekraczać i myślę, że taką minimalną obsadą roślin kukurydzy ziarnowej na hektarze powinno być ok. 70 tys. szt. Rzadszy siew w granicach rozsądku sprawdza się też na słabszych stanowiskach i jeżeli powtarza się w rejonie uprawy ryzyko suszy.
r e k l a m a
Elastyczna flex
Jeżeli z różnych powodów planujemy rzadszy siew kukurydzy (słabsze stanowisko), mieszący się w dolnej granicy zalecanej przez hodowcę, to dla większego bezpieczeństwa powinniśmy wybierać do tego odmiany z kolbą typu flex. Odmiany z tym typem elastycznej kolby w warunkach niekorzystnych i przy rzadszym siewie radzą sobie lepiej. Co najwyżej, w złych warunkach mogą niezaziarniać szczytów kolb.
W bardzo korzystnych warunkach potrafią wydać zaziarnione do końca duże kolby. Ziarno z kolb flex będzie dobrze wypełnione. Odmiany z takim typem kolby sprawdzą się, jeżeli chcemy się zabezpieczyć przed ewentualną suszą obniżając właśnie normę wysiewu.
Zaziarniona do końca fix
Odmiany kukurydzy z kolbami fix mają ustabilizowaną genetycznie ilość rzędów i ilość ziaren w rzędzie. Są to kolby ładnie zaziarnione do końca (na szczycie) i o małym udziale osadki. Niestety, nie dostosowują się do niekorzystnych warunków uprawy i redukują wówczas plon przez mniejsze wypełnienia ziaren.
Jeżeli odmiany z taką kolbą zasiejemy rzadziej (w celu przeciwdziałania suszy), a warunki wegetacji będą sprzyjające, to nie możemy oczekiwać rekompensaty w postaci wyższego plonu. Kolby będą równe, a plon zależy od ich obsady na hektarze. Lepsze od oczekiwanych warunki pogodowe dla rozwoju kukurydzy nie poprawią wyniku. Struktura plonu nie zmieni się, bo każda kolba ma zakodowaną liczbę ziarniaków, a plon będzie wprost wynikał z ilości kolb na hektarze.