Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Lemken stworzył pług zgodny z rolnictwem węglowym

Data publikacji 01.03.2022r.

Firma Lemken przy współpracy z Centrum Badań Krajobrazów Rolniczych im. Leibniza (ZALF) w Münchebergu (Niemcy) przerobiła czteroskibowy pług obracalny Juwel tak, że w jednym przejeździe wykonuje orkę na dwóch różnych głębokościach. Połowa korpusów odwraca glebę na standardowym poziomie. Reszta wchodzi głębiej. Jakie są tego efekty?

Pług ma w oznaczeniu litery CF, które oznaczają Carbon Farming, co można tłumaczyć jako rolnictwo węglowe. Często, gdy pojawia się to pojęcie mówi się o takim gospodarowaniu glebami, aby usunąć z atmosfery jak najwięcej dwutlenku węgla, który jest szkodliwy dla klimatu. Gleba w naturalny sposób absorbuje z atmosfery węgiel w procesie sekwestracji i gromadzi go w formie materii organicznej, której głównym składnikiem jest próchnica. Redukcję CO2 dają też same rośliny, które w trakcie fotosyntezy pobierają dwutlenek węgla z atmosfery wykorzystując go do budowy związków organicznych. A jak rolnictwo węglowe ma się do owego pługa? Pomysłodawcy wyjaśniają, że część korpusów „wchodząc” w glebę znacznie głębiej wprowadza poniżej normalnego poziomu orki bogatą w próchnicę wierzchnią warstwę gleby. Badania wykonane przez ZALF wykazały, że ponad połowa wprowadzonego w ten sposób humusu jest zatrzymywana w celu długoterminowego przechowywania CO2 w glebie. Jednocześnie położone głębiej warstwy gleby z niewielką zawartością próchnicy po „wyciągnięciu” na zewnątrz mieszają się z górną warstwą i w ciągu kilku lat tworzą bogatą w próchnicę warstwę, co jest m.in. efektem materii organicznej z upraw. Gdy zawartość próchnicy w wierzchniej warstwie wzrośnie do wystarczającego poziomu, na co potrzeba 5–10 lat, Lemken będzie zalecał powtórzenie zabiegu pługiem Juwel CF, ale prowadząc wtedy zestaw prostopadle do poprzednio wykonanej orki.

– Choć badania nad tym systemem cały czas trwają, to już udało się potwierdzić, że tylko w pierwszym roku ten system przekłada się na wzrost plonów, który dochodzi do 5 procent. Jest on efektem również tego, że rośliny mocniej rozbudowują swój system korzeniowy, aby dostać się do znajdującej się głębiej warstwy gleby, która jest zasobna w składniki odżywcze – podaje niemiecki producent.

Oprócz walorów rolniczych, niemiecki producent widzi też możliwość wykorzystania takiej orki do uzyskania certyfikatów węglowych, czyli wynagrodzenia za redukcję gazów cieplarnianych. A wiadomo już, że koncepcja rolnictwa węglowego przedstawiona przez Komisję Europejską niedługo może być przekształcana w konkretne projekty legislacyjne.

Lemken zapowiada, że pług Juwel CF trafi do sprzedaży dopiero w drugiej połowie 2024 roku. Będzie wyposażony w moduł iQblue connect, który w połączeniu z systemem Tractor Implement Management (TIM) pozwali zautomatyzować wiele funkcji wykonywanych w tego typu narzędziach ręcznie. Przykładowo, bazując na pozycji GPS moduł będzie przesyłał wskazania do układu hydraulicznego ciągnika, który automatycznie zmieni szerokość roboczą narzędzia tak, aby utrzymać prostą bruzdę. Moduł iQblue connect pozwali też zbierać dane i przekazywać je do systemu zarządzania gospodarstwem. W przypadku pługa Juwel CF jego zadaniem będzie np. precyzyjne dokumentowanie głębokości roboczej oraz miejsc, w których korpusy pracowały na większej głębokości.

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a