Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Odszedł Wielki Człowiek i naukowiec – praktyk

Data publikacji 01.03.2022r.

Z wielkim żalem przyjęliśmy informację, iż w dniu 10 lutego 2022 r. zmarł dr hab. Henryk Burczyk, prof. IWNiRZ, Wielki Człowiek i naukowiec – praktyk, o wybitnym umyśle i wyjątkowej pasji. Do roku 2021 aktywnie pracował w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – PIB w Poznaniu, wspierając młodych naukowców swoją ogromną wiedzą i wieloletnim bogatym doświadczeniem. Niezwykle przyjacielski i pełen twórczego entuzjazmu, z wielką wiarą w nadchodzącą przyszłość i rozwój naszego Instytutu.

W 1953 roku Profesor Henryk Burczyk ukończył studia magisterskie w Wyższej Szkole Rolniczej (WSR) w Poznaniu z tytułem mgr inż. rolnictwa. W roku 1959 uzyskał stopień doktora nauk rolniczych na podstawie rozprawy „Badania nad możliwością zapewnienia ciągłości w użytkowaniu zielonek z mieszanek roślin jednorocznych” (WSR w Poznaniu). Stopień naukowy doktora habilitowanego otrzymał w 1969 r. na podstawie pracy habilitacyjnej „Wpływ wzrastających dawek azotu na wysokość i jakość plonu pszenicy ozimej w zależności od rodzaju gleby, jakości przedplonu i doboru odmiany” (WSR w Poznaniu).

Pracę naukowo-zawodową rozpoczął w 1952 roku jako młodszy asystent w WSR w Poznaniu. Od roku 1953 do 1971 pracował w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Baborówku k. Szamotuł, przechodząc wszystkie szczeble drabiny naukowej, aż do Dyrektora Naczelnego Ośrodka Badawczego IUNG (1968–1971). Następnie Profesor Henryk Burczyk pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (1971–1985). W latach 1985–1990 był Ambasadorem Polski w Finlandii.

Z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Profesor Henryk Burczyk związany był od października 1996 r., w którym pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Naukowo-Badawczych (1997–2008). Był także Kierownikiem Pracowni Roślin Energetycznych w Zakładzie Hodowli i Agrotechniki Roślin Włóknistych i Energetycznych. W roku 1999 r. uzyskał stanowisko Profesora Nadzwyczajnego w Instytucie.

Z inicjatywy Profesora Henryka Burczyka przygotowano w MRiGŻ program genetyczno-hodowlany nad otrzymaniem nowego gatunku zboża zwanego pszenżytem, finansowanego przez FAO-UNDP. Profesor prowadził także badania w zakresie uprawy i wykorzystania roślin energetycznych dla produkcji biomasy na potrzeby energii odnawialnej. Na wyjątkowe podkreślenie zasługują prace Profesora Henryka Burczyka nad nową odmianą konopi przemysłowych Henola, której jest współtwórcą.

W uznaniu wielokierunkowej działalności Profesor Henryk Burczyk otrzymał liczne wyróżnienia, dyplomy i odznaczenia państwowe, resortowe i samorządowe zarówno krajowe, jak i zagraniczne, w tym m.in. Złoty Hipolit oraz godność „Wybitna Osobistość Pracy Organicznej”. Promotor prac doktorskich i magisterskich. Autor i współautor ponad 350 publikacji.

Pana Profesora Henryka Burczyka będzie brakowało w Instytucie. Będzie go bardzo brakowało w „Tygodniku Poradniku Rolniczym”, z którym współpracował od wielu lat. W wielu ciekawych artykułach uczył, doradzał i namawiał naszych Czytelników do uprawy lnu oleistego, konopi i roślin energetycznych.

Dyrekcjia i pracownicy Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – PIB w Poznaniu składają szczere kondolencje i wyrazy współczucia dla Rodziny i Przyjaciół Pana Profesora.

Cześć Jego Pamięci

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a