W ramach akcji edeukacyjnej zaplanowano wizyty w 59 szkołach rolniczych w całej Polsce, którym są wręczane zestawy tablic faz rozwoju roślin na skali BBCH. Akcję objęło patronatem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
Plansze BBCH
prezentują fazy rozwoju upraw: ziemniaka, kukurydzy, zbóż, rzepaku, buraka. Większość zaleceń z etykiet środków ochrony roślin i raportów z badań posługuje się tymi fazami. Wiedza ta ma absolutnie podstawowe znaczenie w zwalczaniu agrofagów i ochronie środowiska rolniczego.
Organizatorzy akcji są pewni, że zostaną one wykorzystane jako pomoce edukacyjne. Dzięki temu młodzież zyska możliwość wymiany doświadczeń, co jest kluczowe dla jej dalszego rozwoju. Kolejnym etapem akcji "Faza na Rozwój" jest zorganizowanie wykładów na tematy rolnicze, prowadzonych przez agronomów z Działu Rozwoju Agrii.
W minionym roku współpracujące firmy zaprosiły ponad 200 uczniów na cykl spotkań edukacyjnych. Celem projektu jest przekazanie wiedzy i praktyczne zaprezentowanie nowoczesnych technologii upraw i maszyn rolniczych. Młodzież, na żywym organizmie, na poletkach Agrii Demo, mogła porównać różnice między uprawą orkową, uproszczoną i pasową.
Fazy rozwojowe
ujęte w skali BBCH wykorzystują system kodu dziesiętnego, który dzieli się na zasadnicze i drugorzędne fazy rozwoju roślin. Wyróżnia się 10 faz głównych od 0 do 9, jednak żeby jeszcze dokładniej określić daną fazę, do każdej fazy głównej dodaje się dodatkową drugą cyfrę, która bardziej charakteryzuje daną fazę np. u zbóż: BBCH 5 – kłoszenie, a BBCH 52 – kłoszenie, 20% kłosa/wiechy się odsłania. Przechodzenie roślin z jednej fazy do drugiej następuje płynnie i dlatego w tej skali przyjęto za początek danej fazy stan 10% roślin z cechami opisywanymi w tej fazie, a za pełnię stan 50% roślin.
Akcja "Faza na Rozwój" pozwoli uczniom perfekcyjnie przygotować się do zawodu rolnika. Seria skal BBCH została opracowana dla wielu gatunków roślin jedno- i dwuliściennych i jest używana w rolnictwie np. przy precyzyjnym stosowaniu pestycydów. Z takimi informacjami spotykacie się w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" przy okazji omawiania terminów zwalczania agrofagów, czy opisach biologii szkodników i chorób.