Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Szkoły rolnicze liczą na wsparcie producentów maszyn rolniczych

Data publikacji 01.03.2022r.

Bez dostępu do pomocy dydaktycznych wysokiej klasy, takich jak nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze, nie ma szans na skuteczne przygotowanie uczniów szkół średnich do wykonywania zawodu technika mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Dlatego zakupy takiego sprzętu realizowane w placówkach edukacyjnych powinny iść w parze ze współpracą z producentami i dealerami. Zyskają na tym obie strony, bo szkoła wyedukuje specjalistów, którzy będą mogli trafić do owych firm. Jak powinna taka współpraca wyglądać pokazuje przykład firmy Agro-Masz, która 8 lutego br. podpisała umowę z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. St. Wł. Reymonta w Dobryszycach przekazując jednocześnie tej placówce jedyny w swoim rodzaju siewnik szkoleniowy SR 150.

łódzkie

– Wielu naszych pracowników jest absolwentami tej placówki. Zresztą sam właściciel Agro-Maszu Paweł Nowak jest absolwentem tej szkoły. Doceniamy jej działania i wysoki poziom kształcenia, dlatego podpisaliśmy umowę o współpracy, która zakłada m.in. przekazywanie szkole maszyn i narzędzi rolniczych, służących uczniom do celów dydaktycznych – komentuje podpisanie umowy Piotr Szlakiewicz, przedstawiciel firmy Agro-Masz.

r e k l a m a

Cel: odwiedzić wszystkie szkoły

Firma Agro-Masz otworzyła się na szkoły rolnicze w 2019 roku. Wtedy to pierwsi uczniowie z łódzkich szkół w Dobryszycach i Wolborzu, śląskiego Żarnowca czy wielkopolskiego Powiercia mogli przyjechać do zakładu tego producenta w Strzelcach Małych i prześledzić z bliska proces powstawania maszyn rolniczych. Akcja była kontynuowana w kolejnym roku, ale już wspólnie z firmą Agrii. Zorganizowany został wtedy cykl spotkań dla młodzieży, w których uczestniczyło ponad 110 osób z pięciu różnych szkół. W kolejnym roku Agro-Masz wyszedł z nową inicjatywą zorganizowania I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Orki Szkół Rolniczych. Wydarzenie odbyło się w październiku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu. Wedle zapewnień, ta akcja będzie kontynuowana także w tym roku. Różnica będzie taka, że finał zostanie poprzedzony eliminacjami wojewódzkimi.

– Chcemy jeszcze bardziej współpracować ze szkołami rolniczymi, dlatego w tym roku wspólnie z firmą Agrii ruszyliśmy z akcją edukacyjną „Faza na Rozwój”, wedle której chcemy odwiedzić wszystkie szkoły rolnicze prowadzone i nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Każdej placówce – jak zapowiada Piotr Szlakiewicz – przekażemy prezent w postaci pięciu tablic faz rozwoju roślin w skali BBCH. Jednocześnie w trakcie wizyt będziemy wychodzić z propozycją współpracy polegającą m.in. na możliwości odwiedzenia przez uczniów naszej fabryki, co będzie powiązane z wykładem na temat uprawy prowadzonym przez agronomów z działu rozwoju firmy Agrii. Potem, gdy przyjadą do nas nauczyciele i uczniowie, to będziemy wychodzić z propozycją kontynuowania współpracy, która może polegać m.in. na zakładaniu poletek doświadczalnych, możliwości przeprowadzenia pokazów polowych, a nawet na darmowym wypożyczeniu z naszej firmy maszyn rolniczych z bezpłatnym serwisem, czyli mówiąc wprost, jeżeli coś w danej maszynie się zużyje lub złamie w trakcie użytkowania to szkoła nic za to nie będzie płaciła, a koszty naprawy weźmiemy na siebie. Za sobą mamy już wizyty w szkołach rolniczych położonych na wschód od Wisły. Jedenaście placówek potwierdziło chęć odwiedzenia naszego zakładu.

Najlepsze technikum w powiecie

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. St. Wł. Reymonta w Dobryszycach jest jedną z 59 resortowych szkół rolniczych. Zapewnia wysoki poziom kształcenia. Potwierdza to m.in. ostatni ranking szkół średnich przeprowadzony przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, wedle którego w tej szkole funkcjonuje najlepsze technikum w całym powiecie radomszczańskim. Warto dodać, że na 24 edycje aż ośmiokrotnie to technikum znalazło się na czele takiego zestawienia. Szkoła ta zajęła także 3. miejsce w rankingu wszystkich placówek nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. O pozycji w tym przypadku decydowały wyniki z egzaminów maturalnych czy przedmiotów zawodowych oraz udział uczniów w konkursach i olimpiadach na szczeblu centralnym. O poziomie kształcenia może świadczyć też fakt, że jednym z uczniów technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki w ZSCKR Dobryszyce jest Paweł Oleszczyk, który w 2020 roku zajął pierwsze miejsce w VIII edycji konkursu „Młody mechanik na medal”, który zorganizowała Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń
Rolniczych.

– Jednym z kryteriów wyboru szkoły przez uczniów jest posiadane zaplecze dydaktyczne, co w szkołach o profilu rolniczym przekłada się m.in. na dysponowanie nowoczesnym sprzętem rolniczym. Dlatego stale inwestujemy w takowy sprzęt. Na stanie mamy już m.in. nowoczesne ciągniki Claas Arion 410 czy New Holland TD5.95 oraz kombajn zbożowy New Holland TC5.80. Inwestujemy w kolejne maszyny i narzędzia. Jednak potrzeby często przekraczają nasz budżet. Na dzisiaj potrzebna jest nam nowa prasa zwijająca oraz urządzenia związane z mechatroniką i rolnictwem 4.0 – mówi Wiesław Olejnik, dyrektor ZSCKR Dobryszyce. – Oprócz sprzętu rolniczego musimy inwestować w infrastrukturę szkoły. Udało nam się już pozyskać środki na budowę nowoczesnego obiektu z warsztatem. Ta inwestycja opiewa na sumę 3 mln zł, z tego na samo wyposażenie wydanych zostanie ok. 600 tys. zł. Budynek będzie miał 60 metrów długości i 20 metrów szerokości. Oprócz zaplecza warsztatowego, w którym znajdzie się dział obróbki-skrawaniem czy spawania, wyodrębniona zostanie pracownia do napraw i eksploatacji maszyn i urządzeń rolniczych oraz hala do diagnostyki pojazdów. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budynek, jeszcze bez wyposażenia, powinien być gotowy pod koniec przyszłego roku.

r e k l a m a

Wyjątkowy model siewnika

ZSCKR Dobryszyce obecnie prowadzi kształcenie w takich zawodach jak technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik weterynarii, technik żywienia i usług gastronomicznych czy technik architektury krajobrazu. Obecnie w szkole uczy się ponad 290 uczniów. Dodatkowe 64 osoby uczestniczą w organizowanych w tej placówce kwalifikowanych kursach umożliwiających zdobycie tytułu zawodowego.

– Tendencja jest zwyżkowa i co roku coraz więcej osób przyjmujemy do klas pierwszych. Największym zainteresowaniem cieszy się kierunek mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz weterynarii – informuje dyrektor ZSCKR Dobryszyce. – Zauważamy, że coraz więcej osób startujących do naszej szkoły świadomie wybiera dany kierunek. Gdy jeszcze kilka lat temu mniej więcej połowa uczniów kształcących się np. w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa wybierała go raczej z przypadku, to dzisiaj nawet 90 procent nowych uczniów wybiera ten kierunek świadomie mając przy tym już dużą wiedzę na temat mechanizacji. To dobrze wróży na przyszłość mając na uwadze np. przyszłe kadry producentów maszyn rolniczych czy punktów dealerskich. Niestety ze smutkiem zauważamy, że firmy produkcyjne w Polsce nie są za bardzo zainteresowane współpracą ze szkołami rolniczymi. Agro-Masz jest tu wyjątkiem, tym bardziej doceniamy to, że wyszedł z inicjatywą przekazania naszej placówce cennych pomocy dydaktycznych.

Firma Agro-Masz przekazała szkole siewnik szkoleniowy SR 150 posadowiony na podstawie o wymiarach 2x1,5 m. Maszyna została wyposażona w sterownik służący m.in. do otwierania i zamykania ścieżek technicznych, jednoprogowy czujnik poziomu ziarna oraz 9 redlic, z tym że są to redlice różnych typów (jednotalerzowe, dwutalerzowe, stopkowe), które dają uczniom możliwość porównania ich budowy i zasady działania. Na potrzeby szkoły Agro-Masz przekazał również dwa pełnowymiarowe modele odkładnic do pługów oraz komplet kluczy. Z kolei uczestnicząca w tym wydarzeniu firma Agrii na ręce dyrektora wręczyła do przetestowania nawozy dolistne FoliQ, w tym stymulator wzrostu AminoVigor wspomagający procesy regeneracyjne roślin oraz AscoVigor, który stymuluje przebieg kwitnienia, zapylania, rozwój zawiązków.

– Trudniej jest funkcjonować takim placówkom jak nasza bez kontaktu z pracodawcami czy przedsiębiorcami. Dlatego w imieniu również innych szkół o profilu rolniczym apelujemy o to, aby producenci czy dealerzy otworzyli się na szkoły, by dać uczniom możliwość nauki na maszynach najwyższej klasy. Bo doskonale przygotowany absolwent będzie gotowy nie tylko do pracy u dystrybutora lub producenta nowoczesnych maszyn, lecz także będzie wykorzystywał innowacyjne rozwiązania w swoim gospodarstwie – kończy dyrektor Wiesław Olejnik.

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a