podkarpackie
20 lutego w Rzeszowie odbyły się uroczystości z okazji 41. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Ich uczestnicy, tradycyjnie już, po mszy w kościele farnym przeszli pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Kolejnym punktem na trasie przemarszu był dawny Dom Kolejarza, czyli miejsce strajku w 1981 roku. Tu Wieńczysław Nowacki, przewodniczący Rady Naczelnej SL Ojcowizna RP, przypomniał postaci abp. Ignacego Tokarczuka i związkowca Antoniego Kopaczewskiego, bez których wsparcia nie udałoby się zakończyć strajku powodzeniem.
Stanisław Majdański, były poseł i senator, wiceprzewodniczący SL Ojcowizna RP, podkreśla, że wypracowana w 1981 roku Konstytucja polskiej wsi wciąż pod wieloma względami jest aktualna. Ubolewa, że wieś, wówczas zjednoczona przeciw komunistom, dziś jest podzielona.
– Po przełomie 1989 roku zwyciężyły partykularyzmy i interesy. Pogrzebano ideę zjednoczonej polskiej wsi, którą uosabiał Roman Bartoszcze, Mam nadzieję, że nie na zawsze – mówił Majdański.
Podczas towarzyszącej obchodom rocznicy Konferencji „Konstytucja Polskiej Wsi” przyjęto rezolucję skierowaną do premiera i prezydenta RP. Czytamy w niej m.in.: „(…) apelujemy do wszystkich sił politycznych w Polsce o: spowodowanie wprowadzenia ustawy celem uznania rodzinnego gospodarstwa rolnego za trwały i równoprawny element gospodarki narodowej, w tym zapisu dotyczącego zakazu sprzedaży polskiej ziemi cudzoziemcom, stworzenie mechanizmu zwrotu bezprawnie zawłaszczonych nieruchomości rolnych prawowitym właścicielom lub spadkobiercom oraz wypłaty świadczeń odszkodowawczych poszkodowanym za utraconą własność...” kj