Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

Warrior – to on przełamał odporność odmian

Data publikacji 01.03.2022r.

Rok 2014 był pierwszym, kiedy rdza żółta zbóż i traw wystąpiła w Polsce epidemicznie porażając nawet odmiany pszenżyta i pszenicy uważane za odporne na sprawcę choroby. Od tego czasu sprawca choroby zależnie od srogości przebiegu zimy wyrządza straty w zasiewach pszenicy i pszenżyta.

Te gatunki są najbardziej narażone, ale rdza żółta poraża także jęczmień i żyto oraz trawy. W Europie i w Polsce zaczęła dominować rasa himalajska patogenu – a konkretnie rasa Warrior (Wojownik). Rok 2014 z powodu wysokiej wilgotność oraz niskich temperatur w okresie kwietnia i maja stworzył wyjątkowo dobre warunki do jego rozwoju.

W zasiewach pszenicy
rdza żółta

występuje w północno-zachodnich rejonach Europy we Francji, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii i północnych Niemczech. W sprzyjających latach notuje się także znaczne występowanie rdzy żółtej w południowych rejonach Europy. Choroba jest powszechna w zachodnich rejonach Ameryki Północnej, górskich Ameryki Południowej, na obszarach centralnej i zachodniej Azji, w Australii.

W Polsce jeszcze kilka lat temu rdza żółta nie stanowiła większego problemu. Nadal spośród trzech gatunków rdzy porażających pszenice, rdza żółta charakteryzuje się największymi wymaganiami odnośnie wilgotności i największą wrażliwością na wahania temperatury, zwłaszcza w czasie długiego okresu inkubacji.

Kiedyś choroba pojawiała się sporadycznie, chociaż wg inf...

Pozostało 74% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

Zobacz także