Te gatunki są najbardziej narażone, ale rdza żółta poraża także jęczmień i żyto oraz trawy. W Europie i w Polsce zaczęła dominować rasa himalajska patogenu – a konkretnie rasa Warrior (Wojownik). Rok 2014 z powodu wysokiej wilgotność oraz niskich temperatur w okresie kwietnia i maja stworzył wyjątkowo dobre warunki do jego rozwoju.
W zasiewach pszenicy
rdza żółta
występuje w północno-zachodnich rejonach Europy we Francji, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii i północnych Niemczech. W sprzyjających latach notuje się także znaczne występowanie rdzy żółtej w południowych rejonach Europy. Choroba jest powszechna w zachodnich rejonach Ameryki Północnej, górskich Ameryki Południowej, na obszarach centralnej i zachodniej Azji, w Australii.
W Polsce jeszcze kilka lat temu rdza żółta nie stanowiła większego problemu. Nadal spośród trzech gatunków rdzy porażających pszenice, rdza żółta charakteryzuje się największymi wymaganiami odnośnie wilgotności i największą wrażliwością na wahania temperatury, zwłaszcza w czasie długiego okresu inkubacji.
Kiedyś choroba pojawiała się sporadycznie, chociaż wg inf...
Pozostało 74% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.