Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wybrano najlepszych rolników w kraju

Data publikacji 01.03.2022r.

18 lutego br. w Warszawie odbyła się Gala Finałowa XXVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik Farmer Roku. O tytuł Rolnika Farmera Roku walczyło 241 rolników z całej Polski. Do finału zakwalifikowało się 28 gospodarstw. Wszystkie zostały zwizytowane i ostatecznie kapituła wyłoniła 8 laureatów. Najlepsi rolnicy w kraju zostali uhonorowani statuetkami Złotego Jabłka, które przyznaje Stowarzyszenie „Polski Klub Rolnik – Farmer Roku”.

– Od 28 lat promujemy, wspieramy i nagradzamy najlepszych rolników w Polsce. Finaliści konkursu to rolnicy, którzy odnoszą sukcesy nie tylko w produkcji i modernizacji gospodarstw, ale także w handlu na rynkach światowych – mówił Maciej Mularski, prezes Stowarzyszenia „Polski Klub Rolnik – Farmer Roku”.

Rolników do udziału w konkursie co roku zgłaszają wojewódzkie ODR, izby rolnicze oraz oddziały regionalne rządowych agencji, które zajmują się obsługą rolnictwa.

– Kapituła konkursu z roku na rok ma coraz trudniejsze zadanie. Dobrych gospodarstw jest coraz więcej. Kapituła pracuje najpierw na materiale nadesłanym przez instytucje typujące rolników – mówi dr Teresa Kucharska, przewodnicząca kapituły konkursu.

Instytucje zgłaszające gospodarstwa wypełniają specjalne ankiety. Kapituła w pierwszym etapie je ocenia i wybiera finalistów konkursu. W obecnej edycji do tego etapu zakwalifikowano 20 gospodarstw. Ostatni etap stanowi wizytacja każdego z finalistów przez członków kapituły.

– To wyróżnia nasz konkurs spośród innych. Zależy nam, aby na własne oczy zobaczyć, czym wyróżniają się gospodarstwa na tle innych w danym regionie. Wybór 8 laureatów, którym nadaliśmy tytuł Rolnik Farmer Roku, nie był łatwy – twierdzi Kucharska.

W XXVIII edycji konkursu tytuł Rolnika Farmera Roku w poszczególnych kategoriach zdobyli:

Teresa i Krzysztof Bardeccy z Morczewa w województwie wielkopolskim – gospodarstwa rodzinne – produkcja zwierzęca;

Elżbieta i Dariusz Klusakowie z Pągowa w województwie opolskim – gospodarstwa rodzinne – działalność wielokierunkowa;

Wioletta i Jarosław Kuroszowie z Barlinka w województwie zachodniopomorskim – gospodarstwa rodzinne – sadownictwo;

Magdalena i Szymon Laszczyńscy z Zielenic w województwie dolnośląskim – gospodarstwa rodzinne – produkcja roślinna;

Karolina i Witold Manuszewscy z miejscowości Strzelce w województwie kujawsko-pomorskim – gospodarstwa rodzinne – produkcja warzyw;

Jolanta i Sławomir Tupikowscy z Wólki Zdunkówki w województwie lubelskim – gospodarstwa rodzinne o alternatywnych źródłach przychodu;

Maciej Zarzecki z Mielnik w województwie podlaskim – produkty regionalne i tradycyjne;

Beata i Zbigniew Wantułowie z Wisłoka Wielkiego w województwie podkarpackim – gospodarstwa rodzinne – agroturystyka.

Tomasz Ślęzak

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a