Jego generalnym wykonawcą jest Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne, a łączną wartość szacuje się na 180 mln zł. Celem inwestycji jest odtworzenie zdolności sprężania gazu syntezowego dla potrzeb Wydziału Amoniaku poprzez zabudowę nowych kompresorów.
– Efektem inwestycji będzie zwiększenie zdolności produkcyjnej amoniaku oraz optymalizacja kosztów produkcji. To projekt, który jest zgodny z założeniami nowej strategii Grupy Azoty do 2030 roku – zadanie wpisuje się w tzw. najlepsze dostępne techniki (BAT) w obszarze energetyki przy produkcji amoniaku – mówi Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.
W zakresie umowy z generalnym wykonawcą inwestycji mieści się wykonanie obiektów budowlanych, instalacji technologicznych i pomocniczych, a także zabudowa, uruchomienie, przekazanie do eksploatacji i użytkowania kompresora.
– Za nami jest już podpisanie umowy z wykonawcą i przekazanie placu budowy. Obecnie trwają prace budowlane przy obiekcie kompresorowni, pompowni, basenu wody obiegowej oraz budynkach pomocniczych. Zakładamy, że zakończenie realizacji projektu nastąpi w pierwszej połowie 2023 roku – mówi Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK.
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to producent nawozów azotowych oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów. W Kędzierzynie powstaje cała paleta nawozów azotowych ZAKsan, Salmag, RSM. Występują one w różnych wersjach wzbogacanych w siarkę, magnez, wapń, bor. Realizacja inwestycji w Kędzierzynie jest częścią opublikowanej strategii do 2030 roku. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie "Zielone Azoty".
r e k l a m a