Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Opłata za zajęcie pasa drogowego

Data publikacji 07.03.2022r.

XZarząd dróg powiatowych każe mi płacić za przyłącze wodociągowe pod drogą. Czy słusznie?

YArtykuł 40 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych przewiduje, że zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, wydanego w drodze decyzji administracyjnej. Dotyczy to m.in. umieszczania w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego.

Opłatę za zajęcie pasa drogowego w takim przypadku ustala się jako iloczyn liczby metrów kwadratowych powierzchni pasa zajętej przez rzut poziomy urządzenia i stawki opłaty za zajęcie 1 m2 pasa pobieranej za każdy rok umieszczenia urządzenia w pasie drogowym. Za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym lub na drogowym obiekcie inżynierskim przez okres krótszy niż rok opłata obliczana jest proporcjonalnie do liczby dni umieszczenia urządzenia.

Opłat nie pobiera się jedynie za zajęcie pasa drogowego w związku z umieszczeniem w pasie drogowym tablic informujących o nazwie formy ochrony przyrody oraz ochrony zabytków, a także linii telekomunikacyjnych lub elektroenergetycznych umieszczonych w kanalizacji kablowej.

Zgodnie z art. 40 ust. 8 ww. ustawy wysokość stawek opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego dla dróg, których zarządcą jest jednostka samorządu terytorialnego, ustala organ stanowiący tej jednostki w drodze uchwały. Przepis ten przewiduje pewne ograniczenia wysokości opłaty, ale nie w odniesieniu do urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a