Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Przetasowania pieniędzy w PROW – mniej na modernizację, więcej na restrukturyzację

Data publikacji 07.03.2022r.

Ten rok jest ostatnim, w jakim są uruchamiane działania pomocowe z PROW 2014–2020. Komisja Europejska zaakceptowała przetasowania pieniędzy w ramach naszego PROW przygotowane przez resort rolnictwa i zaopiniowane przez Komitet Monitorujący Program. Zmiany w budżetach poszczególnych działań zostały przygotowane z uwzględnieniem dotychczasowego zainteresowania poszczególnymi rodzajami wsparcia.

W związku z mniejszym niż zakładano zainteresowaniem w ramach ostatniego naboru wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych” budżet na to działanie zmniejszono o 150 mln euro. Ostatni nabór we wszystkich obszarach na modernizację przeprowadzono w okresie od czerwca do września ub.r.

Zasilenie Funduszu Gwarancji Rolnych

Złożono w nim o ponad 20% mniej wniosków niż w ramach naboru przeprowadzonego w 2020 r., który dotyczył tylko obszaru d, czyli tzw. maszynówki.

Kwotą, która pozostanie w budżecie tego działania, tj. 11,4 mln euro, zasilony będzie Fundusz Gwarancji Rolnych, poprzez który Bank Gospodarstwa Krajowego zabezpiecza płynność finansową rolników i przetwórców, udzielając kredytów obrotowych na walkę ze skutkami COVID-19 oraz kredytów inwestycyjnych. Zwiększenie środków na FGR wynika m.in. z zakładanego przedłużenia możliwości otrzymania kredytów obrotowych typu COVID-19 na bieżącą działalność oraz zapewnienie dostępu do kapitału z przeznaczeniem na kredyty inwestycyjne. Bez dodatkowych pieniędzy Fundusz Gwarancji Rolnych musiałby zostać zawieszony.

Ponadto zaproponowano przesunięcie 40,86 mln euro na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”. Pieniądze te pochodzą z budżetu przewidzianego na „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”. Dzięki zwiększeniu budżetu możliwe będzie przeprowadzenie kolejnego naboru wniosków na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”, a rolnicy, którzy korzystają z działań rolno-środowiskowo-klimatycznych, na tym nie stracą. Według harmonogramu naboru wniosków, który widnieje na stronie internetowej ARiMR, nabór na to działanie przewidziano na listopad.

Zwiększony będzie też budżet na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Dodatkowe 233 mln euro zabezpieczą realizację naboru przeprowadzonego w 2021 roku oraz planowanego na marzec bądź kwiecień tego roku.

Mniej na przetwórstwo i obszary ASF

Dodatkowo, biorąc pod uwagę wysoki poziom odrzuconych wniosków (ponad 90%) z naboru 2020 roku oraz ograniczony zakres naboru w IV kwartale 2021 roku, założono zmniejszenie o 83 mln euro budżetu na „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”. Przypomnijmy, iż nabór na to działanie, który uruchomiono pod koniec października ub.r., ograniczono do przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wytwarzania pasz bez GMO i przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie przetwarzania i sprzedaży hurtowej ziół. Wtedy tłumaczono, iż ta zmiana wynika z ograniczonego budżetu na to działanie w okresie przejściowym, tj. na lata 2021–2022. Pisaliśmy o tym zresztą na łamach „Tygodnika”, ponieważ ta zmiana wyłączyła z sięgania po to wsparcie m.in. spółdzielnie mleczarskie.

Dodatkowo, na podstawie bieżącego monitorowania realizacji PROW 2014–2020, zaproponowano zmiany limitów w poddziałaniach „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” oraz „Restrukturyzacja małych gospodarstw” na obszarach objętych ASF. Pomniejszono łącznie o 7,4 mln euro limity dedykowane w tych działaniach dla obszarów objętych ASF i tymi pieniędzmi zasilono budżet przeznaczony dla wnioskujących spoza obszarów ASF.

Te przetasowania mają umożliwić pełniejsze wykorzystanie bud­żetu PROW 2014–2020. ms

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a