Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Przyszłość produkcji mleka opłacalność, środowisko, dobrostan i oczekiwania konsumentów

Kategoria:
Data publikacji 11.03.2022r.

Sesja I: Efektywne żywienie krów mlecznych
W ramach dyskusji prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie będzie mówił o energii z kukurydzy i maksymalnym wykorzystaniu białka z użytków zielonych. Podpowie, jak wykorzystać potencjał wysoko wydajnych krów mlecznych poprzez zbilansowane żywienie.

r e k l a m a

Sesja II: Zdrowe wymię – wydajna krowa
Zdrowie zwierząt idzie w parze z dobrymi wynikami w produkcji mleka. Biorąc to pod uwagę, dr Sebastian Smulski z UP w Poznaniu przedstawi najważniejsze strategie leczenia zapaleń wymienia. Ważnym zagadnieniem będzie też terapia selektywna zasuszania krów – od czego zacząć, by zredukować zużycie antybiotyków.

Sesja III: Obora dobra dla zwierząt i wygodna dla hodowcy
Jeśli zwierzętom zapewnimy optymalne warunki utrzymania, odwdzięczą się wysoką produkcją mleka i dobrymi wskaźnikami rozrodu. Na jakie rozwiązania postawić, by z jednej strony z nawiązką spełnić wszystkie wymogi dobrostanu, ale z drugiej – ograniczyć pracochłonność obsługi zwierząt! Na to pytanie odpowie Andreas Pelzer, niezależny doradca w Centrum Doświadczalnym w Haus Düsse (Niemcy).

r e k l a m a

Sesja IV: Co przyniesie rynek?
To pytanie, które w dobie rosnących kosztów produkcji zadaje sobie niemal każdy producent mleka. Jakie perspektywy czekają nas na rynku mleka i co zdecyduje o utrzymaniu konkurencyjności? Analizę tych zagadnień przedstawi Łukasz Wyrzykowski, dyrektor generalny IFCN.

Ważnym punktem spotkania będzie debata, podczas której będziemy rozmawiać m.in. o wpływie „Zielonego Ładu” na kondycję polskiego sektora produkcji mleka i szansach na wykorzystanie w pełni polskiego potencjału produkcji mleka. Udział w debacie zapowiedzieli: Dariusz Sapiński, SM Mlekovita; Edward Bajko, SM Spomlek, PIM; Grzegorz Gańko, OSM Sierpc; Stanisław Jamiołkowski, MSM Mońki; Marcin Hydzik, ZPPM.

Zobacz także

Szczegóły i zapisy na www.mleko.tygodnik-rolniczy.pl
Serdecznie zapraszamy!

P R O G R A M 

Panel I: Efektywne żywienie krów mlecznych
■ 9:00–9:15 Wprowadzenie
■ 9:15–9:50 Energia z kukurydzy i więcej białka z użytków zielonych – prof. Zygmunt M. Kowalski, UR w Krakowie
■ 9:50–10:05 Wystąpienie partnera
■ 10:05–10:10 Pytania i dyskusja
■ 10:10–10:30 Przerwa kawowa

Panel II: Zdrowe wymię – wydajna krowa
■ 10:30–11:05 Najważniejsze strategie leczenia zapaleń wymienia – dr Sebastian Smulski, UP w Poznaniu
■ 11:05–11:20 Wystąpienie partnera
■ 11:20–11:25 Pytania i dyskusja

Panel III: Obora dobra dla zwierząt i wygodna dla hodowcy
■ 11:25–12:10 Dobrostan w oborze dla krów mlecznych – dla zwierząt i dla rolnika – Andreas Pelzer, niezależny doradca w Centrum Doświadczalnym w Haus Düsse (Niemcy)
■ 12:10–12:25 Wystąpienie partnera
■ 12:25–12:30 Pytania i dyskusja
■ 12:30–13:20 Przerwa obiadowa

Panel IV: Co przyniesie rynek?
■ 13:20–13:55 Perspektywy na światowym i polskim rynku mleka. Co w przyszłości zdecyduje o utrzymaniu konkurencyjności na rynku mleka – wykład wprowadzający – Łukasz Wyrzykowski, dyrektor generalny IFCN
■ 13:55–14:55 DEBATA: Jak „Zielony Ład” wpłynie na kondycję polskiego sektora produkcji mleka. Co zrobić, by wykorzystać nasz potencjał?
■ 14:55–15:00 Podsumowanie i zakończenie konferencji

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a