Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Aerosem w nowej nietypowej odsłonie

Data publikacji 02.01.2022r.

Pod koniec czerwca ub.r. Pöttinger odsłonił karty i wybranym dziennikarzom Europy zaprezentował, także redakcji TPR, najbardziej wydajne w historii tej firmy przyczepy zbierające Jumbo 7000. Kilka miesięcy później przyszła kolej na prezentację nowości uprawowych. W okolicach Grieskirchen zaprezentowany został nowy siewnik pneumatyczny Aerosem FDD i VT 5000 DD oraz najnowsza odsłona siewnika Terrasem. W tym wydarzeniu również uczestniczyła nasza redakcja.

Austria

Siewnik Aerosem FDD może mieć 4, 5 lub 6 metrów szerokości. Wyróżnia się tym, że zbiornik na ziarno jest mocowany z przodu traktora. Wersje są dwie – o pojemności 1700 lub 2400 l. Podczas jego tworzenia dużą wagę kładziono na komfort obsługi i łatwy dostęp przy napełnieniu i wykonaniu próby kręconej. Dlatego platforma załadowcza ma dwa stopnie, które daje osobie obsługującej sprzęt swobodny dostęp do zbiornika. Szyna wysiewająca w Aerosem FDD jest sprzężona z broną wirnikową przez system mocujący. Zastosowano tutaj proste rozwiązanie. Sztywne połączenie szyny wysiewającej i głowicy rozdzielacza kilkoma ruchami ręką można oddzielić od brony wirnikowej. Dzięki temu w kilka minut brona wirnikowa może być przygotowana do pracy solo. Na szynie wysiewającej osadzona jest głowica rozdzielająca i dzięki opatentowanemu systemowi jest utrzymywana w pozycji pionowej.

– Podwójne redlice talerzowe Dual Disc z przesunięciem 30 cm, odpowiadają za dokładne umieszczenie nasion w glebie. Zmiana nacisku redlic odbywa się mechanicznie, ale za dopłatą istnieje możliwość zastosowania rozwiązania hydraulicznego – podaje austriacki producent.

r e k l a m a

Rodzina maszyn z serii Aerosem

została także uzupełniona o model VT 5000 DD o szerokości 5 m z broną aktywną Lion 103 C i wałem oponowym. Ta ciągana kombinacja potrzebuje niewielkiej siły uciągu, a krótka budowa i odpowiednie osadzenie zbiornika zapewniły siewnikowi dużą zwrotność. Za równomierne rozłożenie ciężaru odpowiada zaczep na dolnych cięgłach. Zbiornik o pojemności 2800 l jest umocowany wzdłużnie. Został podzielony w kierunku jazdy w stosunku 50:50, dzięki temu może wysiewać zarówno nasiona, jak i nawóz. Każda z części zbiornika jest wyposażona w oddzielne dozowanie, przy czym są one połączone z jednym przewodem wysiewu (Single Shoot). Obydwa systemy dozowania są sterowane niezależne od siebie. Jednocześnie można stosować dwa komponenty. Dodatkowo, na bazie dwóch kart pola, można wysiewać dopasowane do stanowiska ilości. W maszynie zastosowano także system podwójnych redlic talerzowych Dual Disc. Są one lekko przesunięte względem siebie (ustawienie offset) i formują równy rowek wysiewu. Ramiona redlic nie wymagają dodatkowych czynności konserwujących. Dobrze sobie radzą z dużą ilością resztek roślinnych. Nacisk redlic dochodzi do 60 kg a tworzony przez nie rowek w kształcie V nie powoduje przesuwania się nasion. Za każdą z redlic podąża koło dogniatające. Prezentując ten sprzęt Pöttinger poinformował, że rozszerza ofertę bron wirnikowych o model Lion 1002 C o szerokości 6 m, który został zbudowany do pracy w najcięższych warunkach z ciągnikami o dużej mocy silnika. Producent zapewnia, że podczas prac konstruktorskich nad nową broną, szczególny nacisk położono na aktualne i spodziewane w przyszłości wymagania rynku dotyczące obsługi i elastyczności wykorzystywania maszyn rolniczych. Mocny, duży uchwyt zębów i duża przekładnia centralna, mają zapewniać efektywne przenoszenie wysokich momentów obrotowych i wydajność napędu.

– W tej bronie zastosowaliśmy nowy napęd wałka przegubowego z dwubiegową przekładnią. Duża obudowa przekładni gwarantuje własne chłodzenie – zapewnia Pöttinger dodając, że ta maszyna gwarantuje optymalną uprawę gleby przy umiarkowanym zużyciu paliwa. – Dzięki mocnej przekładni zewnętrznej ta brona wirnikowa może współpracować z ciągnikami o mocy do 500 KM. Sprzęgło zapadkowe, po jednym na każdą składaną część, aktywuje się przy obciążeniu 2200 Nm chroniąc w ten sposób maszynę.

Do ustawienia maszyny nie są potrzebne żadne narzędzia. Wystarczy wyciągnąć zatyczkę, przesunąć bolec i ustawić żądaną głębokość roboczą. Regulacja głębokości przesuwana jest co 1 cm. Za dopłatą można zamówić rozwiązanie w pełni hydrauliczne. Przestawienie szyny uderzeniowej odbywa się automatycznie przez prowadzenie w równoległoboku, przy zmianie głębokości pracy. Ostatni etap procesu przygotowania gleby do siewu zamykają wały. Do wyboru jest zębaty wał packer i wał pierścieniowo-zębaty, jak również tnący wał packer. W przypadku zębatego wału packer i wału pierścieniowo-zębatego można wybierać między dwoma średnicami.

Austriacki producent

powiększył także swoją rodzinę siewników Terrasem, które występują w kilku wariantach i szerokości roboczej od 3 do 6 m. Jest to maszyna, którą można wykorzystywać z lub bez sekcji uprawiającej. Nadaje się więc do siewu w mulcz, jak i siewu bezpośredniego oraz w klasycznym systemie orkowym. W maszynach można zastosować kilka wariantów wysiewu: Single Shoot, Double Shoot i Double Shoot-Mix. Terrasemem D Z można wykonywać sam siew, siew z nawozem i dodatkowymi komponentami, jak mikrogranulat, podsiew lub wysiew drugiego rodzaju nasion. Mogą one być także wysiewane na różnych głębokościach. Wszystkie siewniki Terrasem Z z podwójnym zbiornikiem są wyposażone w system ciśnieniowy. Podwójny zbiornik ze stałą przegrodą dzielącą przestrzeń w stosunku 60:40, może być również napełniony w 100 proc. nasionami.

Tomasz Ślęzak

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a