Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Działalność pozarolnicza na gruntach wchodzących w skład gospodarstwa

Data publikacji 02.01.2022r.

XProwadzę gospodarstwo rolne i mam zamiar rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Ma to być firma transportowa. W tym celu będę wykorzystywał niewielką część gruntów rolnych. Słyszałem, że wchodzą nowe regulacje prawne dotyczące korzystania z gruntów rolnych na cele pozarolniczej działalności gospodarczej. Na czym ma to polegać?

YZ dniem 1 stycznia weszła w życie ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Według nowelizacji, osoba, która zamierza wykonywać w zabudowie zagrodowej działalność inną niż rolnicza, powiadamia o tym starostę właściwego ze względu na miejsce położenia tej zabudowy i składa stosowny wniosek. Należy to zrobić w terminie 30 dni przed dniem planowanego podjęcia działalności.

W powiadomieniu wskazuje się dane ewidencyjne działki ewidencyjnej pod zabudową zagrodową. Do powiadomienia dołącza się plan budynków i urządzeń, które składają się na zabudowę ze wskazaniem:

budynków i urządzeń, w których będzie wykonywana działalność inna niż działalność rolnicza,

całkowitej powierzchni zabudowy zagrodowej,

powierzchni, na której będzie wykonywana działalność inna niż działalność rolnicza.

Jeżeli te wymogi nie zostaną spełnione, uznaje się, że grunty rolne pod zabudową zagrodową zostały wyłączone z produkcji niezgodnie z przepisami ustawy.

Pod pojęciem zabudowy zagrodowej rozumie się budynki mieszkalne oraz budynki i urządzenia służące wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu, jeżeli są położone na gruntach rolnych i wchodzą w skład gospodarstwa rolnego.

Warto podkreślić, że według art. 12b ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, zmienionej ustawą z 17 listopada 2021 r., obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych za wyłączenie gruntów nie powstaje, jeżeli:

wyłączenie gruntów z produkcji dotyczy części gruntu rolnego pod zabudową zagrodową, którego powierzchnia nie przekracza 30% całkowitej powierzchni tego gruntu pod zabudową zagrodową w danym gospodarstwie rolnym, nie więcej niż 0,05 ha,

właściciel gruntów wyłączanych z produkcji zobowiąże się do dalszego prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzi zabudowa zagrodowa, składając wniosek o wyłączenie tych gruntów z produkcji.

Nowelizacja zawiera dodany art. 29a, według którego kto w zabudowie zagrodowej podejmuje działalność inną niż działalność rolnicza, nie powiadamiając właściwego starosty, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5 do 30 tys. zł. Karę pieniężną wymierza w drodze decyzji starosta. Środki finansowe pochodzące z kar pieniężnych stanowią dochód budżetu powiatu.

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a