Przez wiele lat śp. dr Tadeusz Solarski zajmował się upowszechnianiem i doskonalaniem uprawy kukurydzy, a gdy ta odniosła sukces podobną pracę od podstaw rozpoczął z soją. Wiele razy udzielał nam wywiadów i publikował autorskie teksty na łamach „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.
Dr Tadeusz Solarski był pasjonatem nauki. Już jako absolwent Akademii Rolniczej w Lublinie odbywał praktyki rolnicze za granicą, m.in. we Francji i w USA, gdzie szukał innowacyjnych rozwiązań i przyglądał się nowym technologiom uprawy zbóż i kukurydzy, wdrażanym wiele lat temu nowym metodom żywienia zwierząt na bazie kiszonek i sianokiszonek. Zdobytą wiedzą i umiejętnościami zarażał polskich rolników. Nie zapominał o wartości nauki i w 1982 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych, broniąc pracę dotyczącą maszyn do zbioru kukurydzy na ziarno. Powstała ona przy współpracy z IBMER w Warszawie i IHAR w Radzikowie.
Dr Tadeusz Solarski miał w swoim dorobku wiele wniosków racjonalizatorskich na temat przechowywania wilgotnego ziarna kukurydzy metodą zakiszania, technologii zbioru i rozdrabniania kolb kukurydzianych, udoskonalenia pracy kombajnu przez zastosowanie aktywnego odcinacza ściany przy zbiorze rzepaku, ogrzewania pomieszczeń piecem ze specjalnym palnikiem z wykorzystaniem ziarna owsa jako źródła ciepła, suszenia zbóż rzepaku i kukurydzy suszarnią własnej konstrukcji, dostosowania budynków gospodarczych na magazyny zbóż i innych roślin.
Tych osiągnięć jest znacznie więcej, za co był wielokrotnie doceniany i nagradzany. W 2006 r. uzyskał tytuł „Honorowego Agrobiznesmena Roku”. Został odznaczony medalem „Zasłużony dla branży zbożowej” im. Stanisława Kaszubskiego. Był członkiem Komisji ds. rejestracji odmian kukurydzy COBORU. W 2008 r. był uhonorowany wyróżnieniem Przeglądu Technicznego w edycji Złoty Inżynier „Inżynier-Menedżer”. Za szczególne osiągnięcia we wdrożeniu uprawy kukurydzy i upowszechnianiu postępu w polskim rolnictwie otrzymał w 2007 roku specjalne wyróżnienie w postaci Pucharu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dr Tadeusz Solarski przez wiele lat był Dyrektorem Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Potem był jednym z inicjatorów powstania Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, z ramienia którego przez wiele lat uczestniczył w posiedzeniach grupy roboczej „Zboża, rośliny oleiste i białkowe” w Copa-Cogeca w Brukseli. Był też twórcą idei „Weźmy zboże w swoje ręce”, która zainspirowała też śp. inż. Zygmunta Krzemińskiego i dała efekty. Rolnicy uniezależnili się od dyktatu cenowego elewatorów i zaczęli sami przechowywać zboża w silosach BIN.
Te wszystkie obowiązki nie przeszkadzały mu w prowadzeniu wzorowego 50-hektarowego gospodarstwa rolnego. Co więcej, to gospodarstwo, zawsze otwarte dla innych rolników, działało jak lokalny Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Stosował w nim wiele nowatorskich rozwiązań w zakresie techniki i technologii produkcji. Badał w nim technologie uprawy i porównywał odmiany. W ostatnich latach zajął się w szczególności doskonaleniem i propagowaniem uprawy soi. Pisaliśmy w „Tygodniku Poradniku Rolniczym”, o niebywałych efektach wprowadzenia przez dr. Tadeusza Solarskiego aminokwasów do technologii uprawy soi. Mówił nam w wywiadzie, że aminokwasy to przyszłość i pokazywał w prowadzonych przez siebie badaniach, że dzięki nim można uzyskać plony o 20% wyższe.
Zajmował się też wdrażaniem produkcji energii odnawialnej, którą postrzegał jako jedną z największych szans dla rozwoju gospodarczego województwa lubelskiego, z którym to regionem był bardzo mocno związany – stale podejmując działania wspierające rozwój Lubelszczyzny i wzrost poziomu życia jej mieszkańców.
Wszystkim nam będzie brakowało śp. dr. Tadeusza Solarskiego. Rodzinie i Bliskim Zmarłego składamy wyrazy współczucia.
Zespół Redakcyjny
„Tygodnika Poradnika Rolniczego”