Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Skomplikowana ciąża bliźniacza

Data publikacji 02.01.2022r.

Po urodzeniu bliźniaków większość hodowców jest zadowolonych, ale trzeba wiedzieć, że ciąże bliźniacze u krów są dość problemowe. Nie chodzi tylko o bardzo duże prawdopodobieństwo bezpłodności cieliczki jeśli drugie cielę to byczek, ale także o obciążenie dla organizmu krowy, większe ryzyko ciężkich porodów i powikłań poporodowych. Co więcej, krowa po takim porodzie ma zazwyczaj obniżoną płodność, a cielęta są stosunkowo małe i wymagają więcej opieki, mają niższe przyrosty i z reguły osiągają niższe wydajności mleczne już jako krowy.

Badania wykazują, że wysoka wydajność mleczna sprzyja ciążą bliźniaczym ponieważ ma wpływ na częstsze występowanie podwójnej owulacji. Ma to związek z obfitym żywieniem krów mlecznych, wpływającym na metabolizm wątrobowy hormonów oraz z selekcją genetyczną pod kątem wysokiej wydajności mlecznej. Hormonalne leczenie niepłodności krów również może przyczyniać się do występowania ciąż mnogich poprzez tzw. superowulację, w wyniku której zapłodnieniu ulega więcej niż jedna komórka jajowa.

Często o ciąży bliźniaczej hodowca dowiaduje się dopiero podczas samego porodu. Wtedy jest już zbyt późno, aby odpowiednio przygotować krowę do wejścia w kolejną laktację. A trzeba wiedzieć, że przy dwóch płodach zapotrzebowanie na energię jest o 70% wyższe u jałówek i o 53% wyższe u krów w stosunku do sytuacji standardowej. W czasie ciąży krowy mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminy, a szczególnie witaminę A, D oraz beta-karoten.

Wykrycie ciąży bliźniaczej u bydła jest możliwe przy zastosowaniu badania ultrasonograficznego przeprowadzonego w odpowiednim czasie. Najwłaściwszym terminem diagnostyki ciąży mnogiej u bydła jest 7–9 tydzień. Wczesne rozpoznanie ciąży bliźniaczej pozwala wdrożyć postępowania profilaktyczne, polegające m.in. na indywidualnej korekcie żywienia czy zaplanowanej asyście przy porodzie. Co ważne ciąża bliźniacza jest krótsza od pojedynczej o kilka do kilkunastu dni.

Komplikacje porodowe zdarzają się dużo częściej u krów z ciążą mnogą niż rodzących pojedynczy płód. Podczas fazy parcia może dojść do uszkodzeń zarówno dróg rodnych matki, jak i uszczerbku na zdrowiu i życiu cieląt. Najczęstszym zaburzeniem jest nieprawidłowe ułożenie, położenie i postawa płodów w macicy. Zdarza się, że oba płody przodują jednocześnie. Jednak przy prawidłowym ułożeniu bliźniąt w drogach rodnych samicy ich wypieranie jest łatwiejsze niż wypieranie płodów pojedynczych, ponieważ są lżejsze od cieląt z ciąż pojedynczych średnio o 25%. Niemniej poród bliźniaczy wiąże się z większym ryzykiem zatrzymania łożyska oraz zapalenia błon śluzowych macicy. Według badań opublikowanych w Zeszytach Naukowych nr 189 Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, do zatrzymania łożyska dochodzi w 59% porodów bliźniaczych. To ma realny wpływ na pogorszenie płodności.

Negatywne jest również występowanie frymartynizmu. Jest to proces maskulinizacji płodu powodujący niepłodność samic. Problem ten pojawia się w przypadku ciąży różnopłciowej i wynika z mieszania się krwi płodów. Hormony produkowane przez gonadę męską powodują zaburzenia w wytworzeniu narządów rozrodczych żeńskich, co prowadzi do bezpłodności u bliźniaka żeńskiego i eliminuje go z dalszej hodowli.

Andrzej Rutkowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a