Badania wykazują, że wysoka wydajność mleczna sprzyja ciążą bliźniaczym ponieważ ma wpływ na częstsze występowanie podwójnej owulacji. Ma to związek z obfitym żywieniem krów mlecznych, wpływającym na metabolizm wątrobowy hormonów oraz z selekcją genetyczną pod kątem wysokiej wydajności mlecznej. Hormonalne leczenie niepłodności krów również może przyczyniać się do występowania ciąż mnogich poprzez tzw. superowulację, w wyniku której zapłodnieniu ulega więcej niż jedna komórka jajowa.
Często o ciąży bliźniaczej hodowca dowiaduje się dopiero podczas samego porodu. Wtedy jest już zbyt późno, aby odpowiednio przygotować krowę do wejścia w kolejną laktację. A trzeba wiedzieć, że przy dwóch płodach zapotrzebowanie na energię jest o 70% wyższe u jałówek i o 53% wyższe u krów w stosunku do sytuacji standardowej. W czasie ciąży krowy mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminy, a szczególnie witaminę A, D oraz beta-karoten.
Wykrycie ciąży bliźniaczej u bydła jest możliwe przy zastosowaniu badania ultrasonograficznego przeprowadzonego w odpowiednim czasie. Najwłaściwszym terminem diagnostyki cią...
Pozostało 48% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.