Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

W nadchodzącym sezonie konwencjonalne czy ekologiczne?

Data publikacji 02.01.2022r.

Zima pozwala na planowanie wiosennych nasadzeń i zasiewów. To dobry czas, by podjąć decyzję o systemie uprawy. Konwencjonalny, integrowany czy ekologiczny? Każdy ma swoją specyfikę. Dzisiejsze trendy przemawiają za ekologicznym systemem produkcji żywności.

Z wykorzystaniem chemii

W systemie konwencjonalnym wykorzystuje się najnowocześ­niejsze technologie i agrotechnikę z użyciem środków chemicznych do zwalczania chorób, szkodników i chwastów, jak i nawozów mineralnych. Chodzi tu głównie o jak najwyższe plony o bardzo dobrej jakości i zwiększenie ekonomiczności uprawy. Uzyskamy pożądany plon, warzywa będą równej wielkości, kształtu, wolne od uszkodzeń przez szkodniki oraz bez śladów porażenia chorobami, czyli atrakcyjne pod każdym względem. Ale czy oto nam chodzi?

Zachować umiar

W integrowanym systemie uprawy ważnych jest kilka aspektów. Najważniejszy to zmianowanie oraz wzajemne oddziaływanie. Tu wybiera się do uprawy odmiany wykazujące dużą odporność na patogeny, a także stosuje się kilka odmian w uprawie jednocześnie – ze względu na zmniejszenie ryzyka utraty czy zmniejszenia oczekiwanego plonu.

Planując kolejność upraw, bierze się pod uwagę pokrewieństwo i zapotrzebowanie pokarmowe i wodne, wymagania nawozowe, głębokość korzenienia. Bardzo ważne jest nawożenie obornikiem lub stosowanie międzyplonów, ponieważ te zabiegi zwiększają zawartość próchnicy i azotu oraz pobudzają życie biologiczne w glebie. Do najlepszych międzyplonów należą: wyka, łubin, peluszka, żyto i facelia. Nawożenie mineralne wykonuje się w stopniu minimalnym i tylko na podstawie wyników analiz. Zastosowanie środków chemicznych do ochrony powinno być poprzedzone dokładną lustracją upraw i określeniem stopnia zagrożenia. Należy stosować preparaty o największej skuteczności, szybko znikające w roślinach i glebie, a przy tym mające krótki okres karencji i bezpieczne dla środowiska. Najmniej szkodliwą formą ochrony jest zaprawianie nasion. Ważna jest też uprawa przedsiewna, czyli uprawki nieniszczące struktury gleby oraz zapobiegające nadmiernej utracie wilgoci. Właściwe przygotowanie podłoża sprzyja szybkim i równomiernym wschodom i dobremu wzrostowi roślin. W integrowanej uprawie nie zapominajmy o optymalnych terminach siewu i sadzenia oraz obsadzie. Zbyt gęste siewy prowadzą do osłabienia wschodzących roślin i sprzyjają porażeniu chorobami grzybowymi, natomiast zbyt mała obsada prowadzi do silnego zachwaszczenia.

Wykorzystaj tzw. chwasty

System ekologiczny jest bardzo pracochłonny i opiera się na metodach naturalnych z pominięciem nawozów sztucznych, pestycydów i herbicydów. Środki ochrony dopuszczone do stosowania powstają na bazie roślin i organizmów zwierzęcych pod ścisłą kontrolą i zgodnie z regulacjami prawnymi. Często jednak sięgamy po preparaty pochodzące z własnego podwórka z wykorzystaniem roślin potocznie zwanych chwastami. Celem tej metody jest otrzymanie produktów dobrej jakości, o wysokiej wartości biologicznej. Stosowanie preparatów biologicznych to dbałość o środowisko naturalne, a także korzystny wpływ na utrzymanie żyzności gleby oraz zwiększenie bioróżnorodności.

Małgorzata Wyrzykowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a