Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zboża i rzepak mogą wymarznąć

Data publikacji 02.01.2022r.

Miniony rok pod względem klimatycznym, oprócz lokalnych nawałnic, był optymalny pod względem opadów. Krótkie okresy suszy wystąpiły tylko lokalnie, plonowanie poszczególnych roślin było na przeciętnym poziomie, a w niektórych rejonach bardzo dobre. Już wiadomo, że rozpoczynający się rok, podobnie jak ubiegły, będzie pod wpływem chłodnego prądu oceanicznego La Ninia. Wody na równiku mogą być chłodniejsze nawet o 5°C niż przeciętnie.

Wiosną ubiegłego roku pisałem, że jesienią nasilą się wybuchy wulkanów i tak też się stało. Pierwszy wybuch odnotowano we wrześniu na Wyspach Kanaryjskich, później doszło do niego w Japonii, a 4 grudnia podczas nowiu w Indonezji, a to według mnie nie koniec.

Według moich obserwacji od letniego przesilenia 2022 roku rozpocznie się najniebezpieczniejszy okres geologiczny, który potrwa około półtora roku.

W lutym i na początku marca 2022 roku przy okresowym braku pokrywy śnieżnej istnieje zagrożenie wymarznięcia zbóż i rzepaku. Wiosna zapowiada się jeszcze chłodniejsza niż w 2021 roku. Kwiecień będzie bardzo chłodny – pierwsza dekada z akcentami zimowymi w całej Europie, w trzeciej dekadzie wystąpią lokalne przymrozki. Podobnie chłodne będzie też lato.

Józef Gorell

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a