Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Serwis kosztuje, jego brak jeszcze więcej

Data publikacji 14.03.2022r.

Dojarka powinna być bezwzględnie raz w roku sprawdzona i wyregulowana przez serwisanta. W przeciwnym wypadku narażamy się na ryzyko powstawania infekcji gruczołu mlekowego. Pulsacja oraz stabilność podciśnienia roboczego to dwa najważniejsze elementy decydujące o prawidłowym przebiegu doju.

Prawidłowo pracująca dojarka wytwarza stałe podciśnienie w komorze podstrzykowej i zmienne ciśnienie w komorze międzyściennej kubka udojowego, co dzięki ruchom gum strzykowych daje z jednej strony pozyskiwanie mleka, z drugiej masaż strzyków.

Wadliwe podciśnienie bądź też jego wahania przyczyniają się do powstawania urazów w wymieniu. Zbyt wysokie podciśnienie może prowadzić do obrzęku, przekrwienia i zasinienia skóry, zniekształcenia ujścia przewodu strzykowego i całej kopuły strzyka. Kanał strzyka ulega zgrubieniu, jego światło zwęża się, a błona śluzowa wynicowywuje się. Im wyższe podciśnienie udojowe na końcu strzyka w fazie ssania, tym więcej płynów ustrojowych gromadzi się na końcu strzyka, a wtedy rosną wymagania co do skuteczności ucisku masującego wywieranego na gumę podczas jej zamykania. Ten stan powoduje wzrost uszkodzeń strzyka. Szybki strumień mleka wywołany przez zbyt duże podciśnienie powoduje również wysysanie błony śluzowej kanału strzykowego. A tym samym znaczne wypłukiwanie keratyny, co pobudza nabłonek do produkcji dużych jej ilości, czyli hyperkeratynozy. Z kolei zbyt niskie podciśnienie powoduje niedokładne wydojenie krowy, co prowadzi do zalegania mleka resztkowego, jak również zakłóca takt masażu, gdyż guma strzykowa nie naciska pełną siłą na strzyk i nie wypycha całkowicie krwi do żył.

Wszelkie wahania ciśnienia zmieniają warunki doju i zakłócają pracę kubków udojowych, co objawia się zmianą intensywności masażu strzyka oraz warunków odprowadzania mleka z aparatu udojowego. Jedną z przyczyn przenoszenia patogenów podczas doju mechanicznego jest przepływ powrotny i uderzenia strumienia mleka (tzw. impact). Zjawiska te powstają przy występowaniu większych podciśnień na końcu strzyka niż w komorze podstrzykowej kubka udojowego. Ich szczególne nasilenie występuje podczas dużych, nieregularnych i cyklicznych wahań podciśnienia w aparacie udojowym. W efekcie powracający z kolektora strumień mleka lub mieszaniny mleka i powietrza uderza z siłą w strzyk, co może powodować częściową lub całkowitą penetrację kanału strzykowego w bardzo krótkim czasie.

Niesprawna dojarka stwarza ryzyko powstawania w aparacie udojowym tzw. przepływów zwrotnych. Ich źródłem są wahania podciśnienia między wnętrzem gum strzykowych, a dalszymi częściami instalacji mlecznej dojarki. Zwykle powodowane są one przez dostanie się zbyt dużej ilości powietrza do instalacji. Znaczącą rolę odgrywa tutaj również nieodpowiedni wydatek pompy próżniowej, źle działający regulator, nieszczelność instalacji oraz zbyt małe pojemności kolektorów.

Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a