Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Spotkanie hodowców z powiatu mińskiego i otwockiego

Data publikacji 14.03.2022r.

1 marca br. w miejscowości Nowa Pogorzel (gm. Siennica) rozpoczął się cykl spotkań członków Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, tym razem z powiatu mińskiego i otwockiego. Z powodu pandemii hodowcy nie mogli spotkać się w ubiegłym roku, stad też podsumowanie wyników oceny użytkowości mlecznej dotyczyło zarówno 2021, jak też 2020 roku.

mazowieckie

Zebranie otworzył i poprowadził Marcin Grzegrzułka, prezes koła hodowców powiatu mińskiego.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Stanisław Duszczyk – wójt gminy Siennica, Bogdan Świątek-Górski – wójt gminy Latowicz, Jolanta Bąk – kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Mińsku Mazowieckim, Grzegorz Stopyła i Marek Klimczuk z ZM Hochland w Węgrowie, Robert Warda – kierownik skupu OSM Garwolin, Krzysztof Adamiec – przewodniczący RN OSM Garwolin, Daniel Śliński – prezes Garwolińskiego Koła Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, wiceprezes MZHBiPM oraz członek zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Adam Więckowski – kierownik placówki terenowej KRUS w Mińsku Mazowieckim.

W spotkaniu uczestniczyły także Katarzyna Wójtowicz i Anna Wasilewska z PFHBiPM.

Najlepszą wydajność stada, w 2021 roku na terenie powiatu mińskiego osiągnęli:

1. Sławomir Gołębiewski z miejscowości Brzozówka – 12 415 kg mleka

2. Łukasz Piotr Sabak z Wężyczyna – 12 191 kg mleka

3. Szymon Garwolski z miejscowości Królewiec –12 091 kg mleka

4. Andrzej Gajowniczek z miejscowości Chyżyny – 11 978 kg

5. Stanisław Marian Czerwiński z miejscowości Waliska – 11 263 kg mleka

6. Marcin Zawadka z miejscowości Transbór – 11 240 kg mleka

7. Marek Rogulski z miejscowości Poręby z wydajnością 11 201 kg mleka

8. Sławomir Brzozowski z miejscowości Generałowo – 11 137 kg mleka

9. Jerzy Płatek z Oleksianki – 11 062 kg mleka

10. Rafał Adamiec z miejscowości – 10 922 kg mleka

W 2020 roku wśród pierwszej dziesiątka najlepszych hodowców z powiatu mińskiego znaleźli się; Łukasz Piotr Sabak, Sławomir Gołębiewski, Andrzej Gajowniczek, Jan Bąk z miejscowości Brzuze, Adam Jacek Podrucki z miejscowości Bestwiny, Jolanta Jadwiga Szymańska-Kot z Jędrzejowa Nowego, Łukasz Sychowicz z Żakowa, Sławomir Brzozowski, Jerzy Płatek i Marcin Zawadka.

Najlepsze wydajności stada w 2021 roku na terenie powiatu mińskiego uzyskali:

1. Monika Jaworska z miejscowości Lubice – 10 374 kg mleka

2. Łukasz Dąbrowski z miejscowości Stara Wieś Druga – 9579 kg mleka

3. Sylwester Bojarski z miejscowości Stara Wieś Druga – 8993 kg mleka

W 2020 roku najwyższą wydajność w powiecie otwockim osiągnęli: Łukasz Dąbrowski, Monika Jaworska i Bogna Hupa z Osiecka.

W części wykładowej spotkania wystąpił m.in. Maciej Ciszewski z firmy Tasomix, który omówił najważniejsze zasady odchowu cieląt, zachęcając przy tym do ważenia cieląt lub przynajmniej określania ich wagi za pomocą miarki zootechnicznej. Marcin Mierzejewski z firmy DSV omówił w skrócie agrotechnikę użytków zielonych. Podkreślił przy tym, aby wybierając mieszanki na użytki zielone zwrócić uwagę na ich skład, aby dopasować rośliny do stanowiska. Z kolei Daniel Śliński przedstawił korzyści z przynależności do MZHBiPM. Spotkanie sponsorowały następujące firmy: Wokas Agro Łosice, Tasomix, Farmsaat, OSM Garwolin, ZM Hochland w Węgrowie, Agro-Frankopol, DSV, Wizal, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt, One Power, BS w Siennicy.

Józef Nuckowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a