XMój mąż pobiera emeryturę rolniczą. Mnie brakują jeszcze 2 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Nadal prowadzimy gospodarstwo. Składki na ubezpieczenie opłacam już 35 lat. Czy w związku z tym mogę wystąpić do KRUS o zawieszenie pobierania składki emerytalno-rentowej?
YObecnie obowiązująca ustawa z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników nie przewiduje takiej możliwości. Zgodnie z jej art. 16 ust. 1, ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu podlega z mocy ustawy:
rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
domownik takiego rolnika,
osoba pobierająca rentę strukturalną współfinansowaną ze środków unijnych,
małżonek osoby pobierającej taką rentę.
W myśl art. 16 ust. 3 ustawy, nie obejmuje się rolniczym ubezpieczenim społecznym osoby, która podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub ma ustalone prawo do emerytury lub renty rolniczej, lub ma ustalone prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Bez względu zatem na liczbę lat opłacania przez Panią składek, nie jest możliwe, aby KRUS zawiesił ich pobieranie. Musi je Pani opłacać, dopóki nie przejdzie Pani na emeryturę. Należy dodać, że rozwiązania zakładającego zawieszenie pobierania składek przy odpowiednio długim stażu ubezpieczeniowym nie zawiera również rządowy projekt zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw.
Przewiduje on natomiast, że nie będzie już konieczne zaprzestanie działalności rolniczej, aby otrzymać pełną emeryturę. Wymóg taki będzie natomiast nadal obowiązywał w przypadku pobierania renty. Projekt zakłada też m.in., że osoby opłacające podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub składkę dodatkową z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych otrzymają z tego tytułu dodatek obliczany na podobnych zasadach jak wysokość części składkowej rent i emerytur rolniczych. Ponadto osoby o długim stażu ubezpieczeniowym (25 lat) będą mogły łatwiej nabyć prawo do renty. Przewidywane zmiany mają również na celu dostosowanie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników do praktyki w ich stosowaniu wynikającej z orzecznictwa sądowego. Przyjęcie projektu przez rząd przewidziane jest na II kwartał 2022 r. Trudno natomiast przewidzieć, kiedy zostanie uchwalony i wejdzie w życie. ●