Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Tysiące hektarów mogą trafić do rolników

Data publikacji 21.03.2022r.

Rolnicy w całym kraju czekają, aby wydzierżawić po kilka czy kilkanaście hektarów z zasobu KOWR. Zdaniem Rafała Romanowskiego, wiceministra rolnictwa, realizacja przepisów dotyczących wyłączeń 30% dzierżaw w dużych gospodarstwach powinna przyczynić się do poprawy struktury agrarnej gospodarstw i stabilizacji produkcji zwierzęcej.

– Nieruchomości rolne powracające do KOWR w związku z kończącymi się umowami dzierżawy w myśl ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa są zagospodarowane w głównej mierze w drodze wydzierżawiania na powiększenie gospodarstw rodzinnych – wyjaśnia wiceminister Romanowski.

Redakcja TPR zwróciła się do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o informację na temat areału, którego dzierżawy zakończą się w latach 2022–2024. Z otrzymanego z KOWR zestawienia wynika, że w ciągu dwóch najbliższych lat do Zasobu Rolnego Skarbu Państwa wróci ponad 70 tys. ha gruntów rolnych. Najwięcej w województwach dolnośląskim, opolskim i wielkopolskim. Są to ziemie, dla których dzierżawcy nie zgodzili się na wyłączenie 30% użytkowanych gruntów (ustawa z 2011 roku). Zdaniem wiceministra Romanowskiego, pełnomocnika rządu ds. kształtowania ustroju rolnego, informację tę powinny rozpowszechniać izby rolnicze.

– Samorząd rolniczy powinien rzetelnie przedstawiać sytuację w terenie, dlatego chcemy zobligować do udostępnienia informacji gminy i izby rolnicze – podkreśla Rafał Romanowski.

Jednym z rolników, który gospodaruje na kilkunastu hektarach ziemi, jest młody hodowca bydła z powiatu działdowskiego. Podobnie jak sąsiedzi na tym terenie, czeka na możliwość przejęcia w trybie dzierżawy kilku czy kilku­nastu hektarów z gospodarstwa we wsi Wlewsk pod Lidzbarkiem Welskim.

– Nie stać mnie na kupno ziemi, ale już dzierżawa kilkunastu hektarów pozwoli mojej rodzinie na poprawę sytuacji i zapewnienie bazy paszowej oraz rozwój gospodarstwa. Mam nadzieję, że KOWR sprawnie rozdysponuje grunty, które wrócą do zasobu – deklaruje młody rolnik, który chciał pozostać anonimowy.

W ramach inicjatywy „Więcej ziemi dla rolników” na platformie eRolnik udostępniona została specjalna przeglądarka. Kolejnym etapem będzie włączenie nowej funkcjonalności przeglądarki – prezentacja graficzna na tzw. platformie geolokalizacyjnej lub w oparciu o integrację z narzędziami, takimi jak funkcjonujące obecnie w państwowym Geoportalu (geoportal.gov.pl), centralny system informatyczny katalogujący zasób państwowej ziemi. KOWR zarządza w przybliżeniu 1,4 mln ha ziemi państwowej, z czego pozostało około 200 tys. ha do rozdysponowania na dzierżawę. Katalog pozwala szybciej udostępniać ziemię rolnikom, wskazywać nowe tereny inwestycyjne oraz identyfikować podmioty bezumownie gospodarujące na państwowej ziemi.
Romanowski podkreśla, że resort rolnictwa pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W ciągu roku ministerstwo chce opracować kompleksowy projekt aktu normatywnego, który wyeliminuje niedociąg­nięcia dotychczasowych przepisów. Wiceminister rolnictwa zaznaczył, że czas na wypracowanie rozwiązań dla umów dzierżawy w obrocie prywatnym.

– Ułatwiłoby to realizację zarówno wsparcia krajowego, jak dopłaty do paliwa czy wapnowania, oraz wsparcia z ARiMR na dzierżawionych gruntach – z naciskiem, by trafiało ono do tych, którzy je faktycznie użytkują – zaznaczył Romanowski.

Informacje dotyczące umów dzierżaw, których strony nie wyraziły zgody na wyłączenie 30% powierzchni gruntów nimi objętych, z podziałem na powiat, gminę i obręb, przedstawiamy w tabeli na stronie internetowej TPR (tygodnik-rolniczy.pl). W tabeli znajdziecie ponad dwieście pozycji. To zarówno olbrzymie areały ponad 3000 ha, jak i działki o powierzchni kilku hektarów.

Marcin Konicz

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a