Współorganizatorem Programu Wymiany ze strony polskiej jest Polsce Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, a ze strony amerykańskiej w Stanach Zjednoczonych Teksas A&M University oraz TALL Program. Partnerami programu wymiany młodych rolników są firmy: Bayer CropScience, Syngenta, Procam i Agrocentrum.
Program szkoleniowy w Teksasie
skierowany jest do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z gospodarstwem rolnym. Ma dostarczyć im wiedzy i doświadczenia, które będą przydatne w dalszej pracy w gospodarstwie.
Celem Programu Wymiany jest umożliwienie młodym rolnikom zdobycie wiedzy na temat rolnictwa, produkcji, polityki rolnej i ekonomii, systemu edukacji, historii rolnictwa oraz warunków przyrodniczych stanu Teksas. Ważna jest też wymiana informacji na temat polityki rolnej i praktyki, badań i technologii w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych. To już kolejny wyjazd organizowany przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, który pogłębia dobre relacje i współpracę pomiędzy organizacjami producentów rolnych, uczelniami, administracją w Polsce i w Teksasie.
W ramach Programu Wymiany
w tym samym czasie polscy rolnicy wyjeżdżają na fermy do Teksasu, a młodzież z Teksasu przyjeżdża do polskich gospodarstw. Na początku przewidziany jest trzydniowy program wprowadzający, a potem pobyt w gospodarstwie rolnym i uczestnictwo w codziennych pracach i zajęciach rodziny goszczącej. Gospodarstwa, które będą w tym roku gościły młodych polskich rolników mają różne specjalizacje: produkcja zbóż, kukurydzy, sorgo, mleka i trzody chlewnej, ogrodnictwo. W czasie takiego pobytu młodzież ma okazję do udziału w spotkaniach z przedstawicielami organizacji rolniczych, rządu i samorządu, uczelni o profilu rolniczym w celu pogłębienia wiedzy na temat rolnictwa i produkcji rolnej stanu Teksas.
Oczywiście taki wyjazd do Teksasu planowany na czas od 19 czerwca do 21 lipca br. (5 tygodni) ma limitowaną liczbę uczestników. Trzeba też spełnić kilka warunków: wymagany wiek 20–30 lat, ukończona szkoła średnia lub studia o kierunku rolniczym i co najmniej podstawowa znajomość angielskiego umożliwiająca samodzielną komunikację.
Chętni muszą szybko wysłać zgłoszenie i odbyć rozmowę kwalifikacyjną w języku angielskim. Dokładne informacje o warunkach wyjazdu, formularze zgłoszeniowe i kontakty do osób koordynujących Wymianę Młodych Rolników Polska – Texas 2020 są dostępne na stronie internetowej Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych: www.pzprz.pl, a także na stronie naszej redakcji: www.tygodnik-rolniczy.pl.