XPlanuję kupić ziemię od sąsiada. Chciałem skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Gdy obliczyłem wysokość podatku, okazało się, że mogę skorzystać tylko z części zwolnienia. W przypadku zakupu 10 ha podatek przewyższa wysokość limitu, który mi pozostał. Czy mogę skorzystać w części zwolnienia w podatku? Co stanie się w sytuacji, gdy przekroczony zostanie także limit krajowy tej pomocy?
YWojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 14 grudnia 2021 r. (sygn. akt: I SA/Bd 481/21) orzekł, że zastosowanie zwolnienia byłoby możliwe jedynie wówczas, gdyby cała kwota obliczonego podatku od czynności cywilnoprawnych mieściła się w pozostałym do wykorzystania krajowym limicie pomocy de minimis. Natomiast w przypadku gdy wyliczona kwota podatku przekroczyłaby limit pomocy de minimis, omawiane zwolnienie nie przysługuje, co oznacza, że wyliczony podatek podlega zapłacie w całości.
Natomiast w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 września 2020 r. (sygn. akt: II FSK 1422/18) sąd orzekł, że „nie ma takiego przepisu prawa materialnego, który by zakazywał dokonywania częściowego zwolnienia podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Skoro limit pomocy de minimis ma postać maksymalnej kwoty, to dopuszczalne jest również udzielnie tej pomocy poniżej tego limitu (tej kwoty), a tym samym przyznanie zwolnienia do wysokości tego limitu. W sytuacji gdy kwota podatku przewyższyłaby limit dla pomocy de minimis wynikający z Rozporządzenia Komisji (UE) z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym, płatnik powinien obliczyć i pobrać podatek jedynie w kwocie nadwyżki nad limitem. Zdaniem NSA, pomoc ta może zatem zostać udzielona do wysokości nieprzekraczającej tego limitu”.
Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 21 stycznia 2020 r. doszedł do wniosku, że „zwolnienie od opodatkowania przewidziane w art. 9 pkt 2 u.p.c.c. należy odczytywać w ten sposób, że po spełnieniu warunków określonych w pierwszej części przepisu zwolnienie ma zastosowanie do kwoty nieprzekraczającej limitu określonego w Rozporządzeniu nr 1408/2013.
Najlepiej sprawdzić interpretację w Pana urzędzie skarbowym. Notariusz podbiera podatek i przesyła akt notarialny do urzędu skarbowego. ●