Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Twórca legendarnych maszyn Amazone – rozsiewacza ZA i siewnika D4 – obchodził 90 urodziny

Data publikacji 01.04.2022r.

Prof. Heinz Dreyer ma 90 lat. Był wieloletnim dyrektorem zarządzającym firmy Amazone. Za swoje zasługi dla badań naukowych i rozwoju w dziedzinie techniki rolniczej w 2005 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Hohenheim, a w 2009 roku Stowarzyszenie Inżynierów Niemieckich (VDI) uhonorowało dorobek życia prof. Heinza Dreyera medalem honorowym VDI.

Heinz Dreyer urodził się w 1932 roku w rodzinie potomków założycieli firmy Amazone. Po maturze i podczas przerwy semestralnej odbywał różne praktyki m.in. w firmie Heinrich Lanz w Mannheim (obecnie John Deere). Studiował budowę maszyn na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, a po ukończeniu tego kierunku w 1956 r. kontynuował pracę na uczelni jako pracownik nieetatowy ze zleceniem badawczym od Federalnego Ministerstwa Rolnictwa (Bonn). W listopadzie 1957 roku musiał przerwać swoje plany zawodowe, bo zmarł jego ojciec. Od tego momentu Heinz Dreyer dołączył do firmy Amazone razem ze swoim kuzynem Klausem Dreyerem i wraz z nim przejął kierownictwo przedsiębiorstwa. Stało się to na początku 1958 roku. Ponownie podjął studia doktoranckie i w 1963 roku uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen.

Od początku pracy w Amazone zajmował się głównie rozwojem produktu. W tej dziedzinie odniósł spektakularny sukces. Już po kilku tygodniach wynalazł pierwszy zawieszany dwutarczowy rozsiewacz ZA, który później stał się wzorem dla prawie wszystkich rozsiewaczy nawozów stosowanych na świecie. Do dziś sprzedał się w liczbie ponad 750 000 sztuk. Zajmował się także dalszym rozwojem maszyn do zbioru ziemniaków, opracował nowy typ roztrząsacza obornika z szerokim systemem rozrzutu, wynalazł nowe siewniki o większych szerokościach roboczych i wreszcie nowy, nowoczesny zawieszany na ciągniku siewnik Amazone D4, który w krótkim czasie zapewnił niemieckiej firmie pozycję lidera rynku. Od 1975 roku Heinz Dreyer skoncentrował swoje prace rozwojowe na technice siewu bezpośredniego w Kanadzie opracowując między innymi redlicę dłutową, która do dziś sprawdza się szczególnie dobrze w różnych warunkach pracy.

Na początku 2005 roku przekazał swoje obowiązki kierownicze swojemu synowi dr Justusowi Dreyerowi. Mimo to nadal zajmuje się techniką siewu Amazone i optymalnym nawożeniem oraz współpracuje ze szkołami wyższymi. W dalszym ciągu jest członkiem zarządu tej firmy.

P. Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a