W związku z wojną w Ukrainie od 24 lutego 2022 roku obowiązują w Polsce przepisy ustawy o pomocy jej obywatelom. Przewidują one możliwość zawierania umowy o pomocy przy zbiorach z pomocnikami rolnika będącymi obywatelami Ukrainy na dłużej niż 180 dni, tj. na okres ich legalnego pobytu na terytorium Polski. Ich pobyt w Polsce uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy, licząc od 24 lutego br.
Możliwość zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach dotyczy jednak tylko tych obywateli Ukrainy, którzy: wjechali do Polski legalnie bezpośrednio z Ukrainy nie wcześniej niż 24 lutego 2022 roku do dnia określonego w rozporządzeniu (które zostanie wydane w przyszłości) w związku z działaniami wojennymi oraz deklarują chęć pozostania na terytorium Polski.
W stosunku do umów o pomocy przy zbiorach zawieranych z obywatelami Ukrainy, którzy nie spełniają powyższych warunków, a także z obywatelami innych państw, nadal obowiązuje limit czasu trwania tych umów, tj. 180 dni w danym roku kalendarzowym.
Należy pamiętać, iż pomoc przy zbiorach obejmuje ścisle określone czynności, do których należą:
zbieranie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich,
usuwanie zbędnych części roślin,
klasyfikowanie lub sortowanie zerwanych lub zebranych chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich, lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie wymienionych zbiorów do transportu, przechowywania lub sprzedaży lub związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.
Pomocnik, z którym rolnik podpisał umowę o pomocy przy zbiorach, podlega obowiązkowo:
ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu z mocy ustawy w zakresie ograniczonym do świadczeń, takich jak jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej,
ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za pomocnika rolnika jest taka sama jak za każdą osobę podlegającą temu ubezpieczeniu i stanowi pełną wysokość składki na to ubezpieczenie. Składka za takie ubezpieczenie wynosi 2 zł/dzień, tj. maksymalnie 60 zł na miesiąc. Miesięczna składka zdrowotna wynosi natomiast 187 zł i jest niepodzielna, bez względu na liczbę dni podlegania temu ubezpieczeniu w danym miesiącu.
Pomocnik rolnika nie może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. ms