Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Brak możliwości zasiedzenia drogi publicznej

Data publikacji 06.04.2022r.

XDo mojej działki, którą niedawno kupiłem, przylega na całej długości droga gminna. Jest bardzo mało używana. Korzystam z niej tylko ja i jeszcze jeden rolnik. Jak się okazało, poprzedni właściciel przez kilkanaście lat orał też część pasa drogowego. Teraz gmina wzywa mnie do tego, żeby się z niego usunąć, co nie jest mi na rękę. Czy mogę ubiegać się o zasiedzenie tego kawałka drogi?

YGrunt pod drogą publiczną może być własnością tylko Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego. Tak wynika z art.  2 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. W myśl niego drogi krajowe stanowią własność Skarbu Państwa, a drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne – właściwego samorządu województwa, powiatu lub gminy.

Oznacza to, że drogi publiczne stanowią rzeczy wyłączone z obrotu cywilnoprawnego. Nie mogą być zbyte ani podlegać egzekucji. Nie jest również możliwe ustanowienie lub istnienie hipoteki na nieruchomości stanowiącej drogę publiczną. Droga publiczna nie może przejść na własność innego podmiotu niż właściwy zarządca drogi i zawsze może służyć wyłącznie celom publicznym. Dopiero pozbawienie drogi charakteru drogi publicznej umożliwia wprowadzenie jej do obrotu cywilnoprawnego.

Potwierdza to jednoznacznie orzecznictwo sądowe, m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 września 2021 r. (sygn. akt: I OSK 4444/18), w którym stwierdzono, że jedyna dopuszczalna forma obrotu nieruchomościami zajętymi pod drogi publiczne może polegać na przenoszeniu własności między podmiotami wymienionymi w art. 2a ustawy o drogach publicznych, wyłącznie w razie zmiany przynależności drogi publicznej do określonej kategorii. Niedopuszczalność zmiany właściciela publicznego na osobę prywatną wyłącza możliwość nabycia włas­ności takiej nieruchomości przez zasiedzenie przez inny podmiot. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a