Budowa Narodowego Holdingu Spożywczego, o której mówi się już od 2020 roku, a która miała być sfinalizowana w pierwszej połowie 2021 roku, wkroczyła w kolejny etap. 29 marca Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, podpisał umowę z Jackiem Sasinem, ministrem aktywów państwowych, w wyniku której nadzór właścicielski 7 spółek z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przejdzie do MAP.
Do uczestnictwa w holdingu wytypowano następujące spółki:
r e k l a m a
„DANKO” Hodowla Roślin z siedzibą w Choryni,
Małopolska Hodowla Roślin z siedzibą w Krakowie,
r e k l a m a
Poznańska Hodowla Roślin z siedzibą w Tulcach,
Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego z siedzibą w Straszkowie,
Zobacz także
Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka z siedzibą w Strzekęcinie,
Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice z siedzibą w Polanowicach,
Kombinat Rolny Kietrz z siedzibą w Kietrzu.
Tym samym spółki te zostały wykreślone z wykazu jednoosobowych spółek hodowli roślin uprawnych lub hodowli zwierząt gospodarskich o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.
Dotychczas, w toku prac nad utworzeniem holdingu, KOWR przekazał ministrowi aktywów państwowych wykonywanie praw z udziałów w spółce Elewarr wraz z Zamojskimi Zakładami Zbożowymi.
Minister aktywów państwowych prowadzi proces konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej w celu stworzenia holdingu spożywczego na bazie zasobów Skarbu Państwa. Założenie tworzenia holdingu, jak podkreślają obaj ministrowie, jest takie, aby wzmocnić bezpieczeństwo żywnościowe Polski poprzez przetwórstwo, a następnie handel. NHS ma też docelowo skrócić drogę od pola do stołu dzięki eliminacji zbyt dużej liczby pośredników i przeciwdziałać zmowom cenowym na rynkach.
Wicepremier Jacek Sasin oraz wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podpisali list intencyjny dotyczący współpracy obu resortów przy budowie holdingu spożywczego 19 listopada ub.r. Według przedstawianych wtedy analiz holding ma szansę generować przychody na poziomie 3,2 mld zł rocznie.
Jak słusznie zauważa Izba Zbożowo-Paszowa, aby ten cel zapewnić, holding musiałby składać się z podmiotów zajmujących się towarową produkcją żywności i obsługą rolnictwa. Jak dotychczas, oprócz Krajowej Spółki Cukrowej na kanwie, której rozpoczęto budowę holdingu, Elewarru oraz Kombinatu Rolnego Kietrz, pozostałych 6 spółek to podmioty dostarczające na rynek jedynie materiał hodowlany. Spółki te nie zajmują się produkcją towarową i przetwórstwem, które w znaczący sposób mogłoby oddziaływać na rynek żywności w Polsce. Wątpliwości budzi również pomysł tworzenia holdingu wokół Ministerstwa Aktywów Państwowych, podczas gdy sektorem rolno-spożywczym kieruje minister rolnictwa, podobnie jak Sasin, w randze wicepremiera. ms