Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Obora z szóstą stutysieczniczką i najwyższą wydajnością pod Mławą

Data publikacji 06.04.2022r.

22 marca br. podsumowano wyniki oceny użytkowości mlecznej za lata 2020 i 2021 na terenie powiatu mławskiego. Do Starej Otoczni przybyli hodowcy z rejonu, gdzie pod oceną jest 247 obór, w których w 2020 roku 4 krowy dołączyły do zaszczytnego grona stutysięczniczek, a w roku 2021 kolejne 3.

mazowieckie

Jedną z rekordzistek pod względem wydajności życiowej jest krowa Ora 20 z obory Jerzego Wawrzyńczaka ze Stupska, który w sumie wyhodował już 6 krów, które za życia dały ponad 100 tys. kg mleka. Ta ostatnia w 7 laktacjach dała 102 795 kg mleka. Co więcej, w roku 2021 stado Jerzego Wawrzyńczaka osiągnęło najlepszą wydajność laktacyjną od przeciętnej krowy rzędu 12 756 kg mleka. Inni rolnicy z powiatu mławskiego, którzy również wyhodowali krowy stutysięczniczki to: Agnieszka i Maciej Kowalewscy oraz Jan Rutkowski w roku 2021, a także Tomasz Bartkowski, Jan Pisarkiewicz, Dawid Kwiatkowski i Łukasz Cywiński w roku 2020.

Spotkanie poprowadził Kazimierz Karpiński – prezes mławskiego koła hodowców, a wyniki oceny zaprezentował dyrektor Michał Rodak z PFHBiPM, zaś wszystkich przybyłych gości powitał prezes Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka Waldemar Plantowski, będący również wiceprezesem mławskiego koła hodowców. Wśród gości byli m.in.: starosta powiatu mławskiego Jerzy Rakowski oraz wójtowie gmin z terenu powiatu mławskiego, a także liczni pracownicy PFHBiPM.

Najlepsze wydajności w swoich oborach w roku 2021 na terenie powiatu makowskiego osiągnęli:

1) Jerzy Wawrzyńczak ze Stupska – 12 756 kg mleka, stado 75 krów,

2) Jan Pisarkiewicz z Bogurzynka – 12 104 kg mleka, stado 82 krów,

3) Leszek Kalinowski z Bolewa – 11 967 kg mleka, stado 65 krów,

4) Waldemar Plantowski z Olszewa-Borzymy – 11 797 kg mleka, stado 77 krów,

5) Agnieszka i Maciej Kowalewscy z Augustowa – 11 723 kg, stado 90 krów,

6) Dawid Kołakowski z Pepłowa – 11 671 kg mleka, stado 26 krów,

7) Dariusz Prejs ze wsi Windyki – 11 657 kg mleka, stado 97 krów,

8) Piotr Ludwiczak z Mdzewa – 11 438 kg mleka, stado 36 krów,

9) Zdzisław Gutowski ze wsi Budy Strzegowskie – 11 437 kg mleka, stado 76 krów,

10) Kazimierz Karpiński z Bogurzynka – 11 388 kg mleka, stado 36 krów oraz ex aequo z tą samą wydajnością Jerzy Jankowski z Bogurzyna.

W 2020 roku wśród pierwszej dziesiątki pod względem wydajności w powiecie makowskim uplasowali się: Agnieszka i Maciej Kowalewscy, Jerzy Wawrzyńczak, Dariusz Linke, Waldemar Plantowski, Zdzisław Gutowski, Jan Pisarkiewicz, Jerzy Jankowski, Piotr Ludwiczak, Jan Rutkowski, Ryszard Balcerowski.

Rolnicy osiągający najlepsze wyniki zostali nagrodzeni nie tylko przez MZHBiPM oraz PFHBiPM, ale również starostę powiatu mławskiego oraz wójtów poszczególnych gmin.

Prezes Waldemar Plantowski zaprezentował listę firm partnerskich, które współpracują z MZHBiPM na zasadach specjalnych rabatów udzielanych na zakupy członkom tego związku, a są to: MCHiRZ Łowicz, Can Agri, hurtownia paliw ŻAR z Siedlec, One Power, Małopolska Hodowla Roślin, EP Energia, Precon Polska oraz Nanobiosol. Z kolei ubojnia Eco Beef z siedzibą w Węgrzynowie udziela promocyjnej ceny członkom MZHBiPM na dostarczone bydło, powiększonej o 20 gr/kg WBC w przypadku jałówek i krów oraz o 10 gr/kg WBC w przypadku byków, zaś dla hodowców z powiatu mławskiego z racji bliskiego położenia ta cena jest jeszcze lepsza i wynosi plus 30 groszy. Prezes Plantowski zaznaczył również, że patronem medialnym MZHBiPM jest "Tygodnik Poradnik Rolniczy"

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele firm sponsorskich takich jak: Eco Beef, Josera, Farmino.pl, Precon, Top Nasiona, DeLaval, Cargil, Blattin, DSV, Konrad, Chemirol, WWS, MCHiRZ Łowicz, One Power, Agro Eco Power i Kalchem.

Andrzej Rutkowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a