Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Podział na grupy wsparty okólnikami

Data publikacji 06.04.2022r.

Krzysztof Klupczyński jest czwartym pokoleniem, które gospodaruje na tym samym siedlisku od 110 lat. Wszystko zapoczątkował jego pradziadek, który w 1926 roku wybudował oborę uwięziową dla 50 krów. Dwa lata później powstała stodoła ze stajnią. W okresie II wojny światowej rodzina została wysiedlona, a niemieccy zarządcy dobudowali do obory chlewnię. Te prawie 100-letnie budynki młody rolnik nadal wykorzystuje jako miejsce odchowu jałówek, które podobnie jak krowy zasuszone, korzystają z obszernych okólników.

wielkopolskie

– W okresie letnim na okólniki wypuszczamy również krowy dojne, przy czym dla nich są to tylko i wyłącznie okólniki utwardzone i obficie ścielone słomą. Nic nie ma tak dobrego wpływu na zdrowotność bydła, jak ruch na świeżym powietrzu, co przekłada się na lżejsze wycielenia, wyraźniejsze okazywanie rui oraz lepszą zdrowotność nóg i racic – powiedział Krzysztof Klupczyński.

Cielęta w pierwszym okresie odchowu korzystają z indywidualnych budek typu igloo, których rolnik ma 20.Tam pozostają przez miesiąc, a następnie trafiają do budek grupowych.

– Cielęta odpajamy przez pierwsze 2 miesiące życia, w tym celu od 2 lat używamy taksówki mlecznej Urban. To świetne urządzenie, które usprawnia przygotowywanie pójła, zapewnia dobre wymieszanie i utrzymuje stałą temperaturę. Cielęta chowane w budkach są znacznie zdrowsze, ponadto budki są łatwe w dezynfekcji. Budki i mleczna taksówka poprawiły higienę, zdrowotność oraz przyrosty cieląt – wyjaśnił Krzysztof Klupczyński.

r e k l a m a

Lepsze wykorzystanie paszy

Zaledwie kilka tygodni wstecz, rolnik podzielił krowy dojne na dwie grupy technologiczne, wcześniej zawsze była to jedna grupa.

– Podział na grupy wprowadziliśmy, ponieważ w ten sposób łatwiej jest przypilnować i obserwować krowy będące po wycieleniu i te w szczycie laktacji. Oddzielając krowy wydajniejsze od tych, które są w późniejszej fazie laktacji stosujemy żywienie dopasowane do aktualnego stanu fizjologicznego krowy. Dzięki temu oszczędzamy poprzez lepsze wykorzystanie paszy. Krowy kończące laktację się nie zapasają, a te będące w szczycie laktacji w pełni wykorzystują swój potencjał produkcyjny – wyjaśnił Krzysztof Klupczyński, dodając, że już od dawna stosował podział na dwie grupy wśród krów zasuszonych. Najpierw jest okres zasuszenia właściwego, a później tzw. przejściowy, gdzie na 2–3 tygodnie przed wycieleniem krowy są przyzwyczajane do pasz, które będą otrzymywać w okresie intensywnej produkcji mleka. Ma to na celu przygotować żwacz do wytworzenia odpowiednich kosmków żwaczowych i sprawnego przeprowadzenia procesów trawiennych.

W skład TMR-u wchodzą takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka z traw i lucerny, słoma (1 kg/szt.), młóto browarniane, wysłodki buraczane, melasa, dodatki żywieniowe oraz pasze treściwa Lactoma z Sano.

Poziomy paszowóz samojezdny Sgariboldi o pojemności 11 m3 wymaga utwardzonych podjazdów i był na pewno droższy niż ciągany, ale jak podkreślił Krzysztof Klupczyński, jego największą zaletą jest to, że do obsługi i załadunku wystarczy jeden operator, czyli on.

Olbrzymia rybia ość

Od 2011 roku krowy utrzymywane są luzem, a od 2 lat dój odbywa się na hali udojowej DeLaval typu rybia ość 2 x 16 stanowisk. Obora wolnostanowiskowa została rozbudowana przed rokiem.

– Zamontowaliśmy halę udojową z dużym zapasem możliwości przerobowych, gdyż myślimy przyszłościowo oraz interesuje nas możliwie jak najszybszy dój. Przez wiele lat krowy wganialiśmy w stare stanowiska uwięziowe i doiliśmy dojarką rurociągową przy użyciu 10 aparatów. Wtedy dój trwał 3 godziny, a teraz mając znacznie więcej krów doimy przez niecałe półtorej godziny. Krowy zazwyczaj doi żona i mamy jeszcze dwie panie do pomocy – powiedział Krzysztof Klupczyński.

Bardzo ważny w cyklu hodowlanym krów mlecznych jest okres okołoporodowy, to krytyczny moment, w którym Krzysztof Klupczyński szczególnie dba o swoje krowy, podając im profilaktycznie bolusy przygotowujące do porodu i ułatwiające jego przebieg oraz drugi rodzaj bolusów wspomagających oczyszczanie macicy. W zanadrzu ma też wlewki energetyczne dla krów zagrożonych ketozą, które podaje 2–3 dni po wycieleniu przez 3 dni pod rząd oraz drinki z witaminami i wapniem w celu profilaktyki zalegań poporodowych.

r e k l a m a

Trociny i wapno

Gnojowica usuwana jest z korytarzy spacerowych za pomocą ładowarki, a docelowo przepompowywana jest do naziemnego zbiornika o pojemności 1,5 mln litrów. Już niebawem hodowca zamontuje zgarniacz typu delta, który już zakupił, co znacznie ułatwi czyszczenie powierzchni spacerowej.

– Dzięki zgarniaczowi zwiększymy częstotliwość usuwania gnojowicy, co korzystnie przełoży się na higienę i zdrowotność racic. Zamiast dwa razy dziennie czynność będzie wykonywana co 2 godziny przy automatycznym załączaniu. Krowy leżą na piankowych matach, które co tydzień posypujemy wapnem i trocinami w celu dezynfekcji i osuszenia legowiska – wyjaśnił hodowca.

W stadzie dominuje bydło rasy hf, a na jałówkach rolnik stosuje nasienie seksowane. W przyszłości rolnik chce doposażyć halę udojową w system zarządzania stadem, co da możliwość wprowadzenia komputerowego systemu wykrywania rui.

Andrzej Rutkowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a