XOprócz działalności rolniczej prowadzę także pozarolniczą działalność gospodarczą. Płacę ZUS, a nie KRUS. Ostatnio dotknęły mnie problemy interpretacyjne związane z opłacaniem ubezpieczenia społecznego. Słyszałem, że mogę wystąpić z wnioskiem o interpretację. Jakie są zasady jej wydania?
YArtykuł 34 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców określa, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Wniosek o interpretację indywidualną może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.
Co istotne, według ustawy przedsiębiorca we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawia zaistniały stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie. Ustawa określa, że udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji, od której służy odwołanie. Wniosek o wydanie takiej interpretacji kosztuje 40 zł. Opłatę wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego złożenia.
Interpretacja zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz wskazanie prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem prawnym oraz z pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia.
Według art. 35 wymienionej wyżej ustawy interpretacja indywidualna nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, z tym że przedsiębiorca nie może być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji. Nie powinien być też obciążony daninami w wysokości wyższej niż wynikające z uzyskanej interpretacji.
Z kolei interpretacja indywidualna jest wiążąca dla organów lub państwowych jednostek organizacyjnych właściwych dla przedsiębiorcy i może zostać zmieniona wyłącznie w drodze wznowienia postępowania. Nie zmienia się interpretacji, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne. ●