Asymilacja azotu odbywa się poprzez liście, przy użyciu nitrogenazy. Bakterie intensyfikują wzrost i rozwój roślin przez cały cykl wegetacji dostarczając azot z powietrza, niezależnie od ilości azotu dostępnego w glebie.
r e k l a m a
Niebieska rewolucja
W przypadku produktu BlueN bakterie w roślinie bytują tak długo jak trwa proces wegetacji. W zależności od gatunku rośliny uprawnej potrafią dostarczyć różne ilości przyswajalnego azotu. Producent twierdzi, że bakterie produkują ekwiwalent azotu wynoszący co najmniej 30 kg N/ha. Prowadzone badania wykazały, że jego ilość może być większa.
– W odróżnieniu od innych bakterii azotowych, Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T asymiluje azot przez liście. Bakterie wnikają do rośliny przez aparaty szparkowe i szybko kolonizują części nadziemne, przemieszczając się wraz z metabolitami fotosyntezy. Asymilacja azotu z powietrza odbywa się głównie w liściach przy użyciu kompleksu enzymatycznego nitrogenazy. W ten sposób bakterie dostarczają azot amonowy, który jest wykorzystywany przez roślinę do syntezy aminokwasów. Wyniki doświadczeń potwierdzają, że BlueN dostarcza średnio 56 kg N/ha w uprawie pszenicy i aż 76 kg N/ha w uprawie kukurydzy – mówił manager ds. rozwoju nowych produktów dr inż. Marek Reich podczas konferencji zorganizowanej przez firmę Chemirol w Ciechocinku.
Producentem produktu BlueN jest firma Corteva Agriscience Poland, a wyłączność na jego wprowadzenie i dystrybucję w Polsce ma firma Chemirol.
– Przy wprowadzeniu na rynek tak ważnej nowości potrzebny jest partner, który ma podobną wizję przyszłości rolnictwa co Corteva. BlueN jest przede wszystkim zmianą filozofii nawożenia i przyszłości rolnictwa. Ten produkt potrzebuje partnera, który jest w stanie sprostać dynamice rynku – mówił podczas konferencji Łukasz Wieczorek marketing manager w Corteva Agriscience.
Metanol źródło energii
Produkt pozwala na utrzymanie potencjału plonowania przy mniejszej dostępności azotu w glebie lub zwiększenie plonu przy pełnej dostępności azotu mineralnego. Produkt został zarejestrowany nie tylko w uprawach rolniczych (zboża, rzepak, kukurydza, burak cukrowy, ziemniak, słonecznik, sorgo, soja i inne rośliny motylkowe, łąki i pastwiska), ale także w wielu uprawach warzywniczych i sadowniczych.
BlueN po przedostaniu się do roślin swobodnie przemieszcza się wewnątrz ich tkanek, docierając w pobliże fotosyntezujących komórek. Bakterie wykorzystują azot atmosferyczny, który finalne przy udziale enzymu nitrogenezy przekształcany jest w jony amonowe. Źródłem energii dla bakterii jest metanol wytwarzany jako produkt uboczny rozkładu pektyn zawartych w ścianach komórkowych roślin.
Tomasz Ślęzak