Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dokarmianie odstresuje kolby i poprawi zaziarnienie

Data publikacji 12.04.2022r.

Cynk, bor, miedź i mangan to mikroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju kukurydzy. Naturalne ich zasoby w polskich glebach nie zapewniają roślinom prawidłowego rozwoju, a ich przyswajalność i pobieranie utrudnia dodatkowo niewłaściwe pH gleb i zdarzające się posuchy. Zapotrzebowanie kukurydzy na te składniki w całości można pokryć przez dokarmianie dolistne.

Ważny jest przy tym wpływ mikroelementów i siarki na efektywność wykorzystania azotu. Nawet niewielki, utajony niedobór cynku i boru znacznie ogranicza pobieranie i przemiany azotu w roślinach. Kluczowym partnerem dla azotu, potrzebnym od początku rozwoju roślin, jest cynk. Od odżywienia cynkiem zależy też płodność ziaren pyłku. Bardzo ważny dla kukurydzy jest bor. Tym bardziej, że mało polskich gleb zawiera wystarczające jego ilości.

r e k l a m a

Cynk – ważny partner azotu

Cynk jest najważniejszym mikroelementem w rozwoju kukurydzy. Bierze m.in. udział w syntezie auksyn stymulujących wzrost systemu korzeniowego. Jest on niezwykle ważny, bo pozwala w nawożeniu kukurydzy zaoszczędzić znaczne ilości azotu. Aby cynk spełnił swą korzystną rolę, musi być jednak zastosowany odpowiednio wcześnie – najpóźniej do fazy 4–5 liści kukurydzy (najlepiej do 3 liścia) w dawce 0,5 do 1,5 kg/ha. Tylko wtedy zadziała i wspomoże rozwój systemu korzeniowego.

Cynk zastosowany odpowiednio wcześnie wzmaga pobieranie azotu w krytycznej fazie 5–6 liści, kiedy to powstają pierwotne zawiązki kolb. Roślina z dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym pobierze więcej wody, fosforu oraz potasu i będzie odporniejsza na suszę i choroby. Ochronna rola przed stresem suszy wynika też z tego, że cynk chroni ściany komórkowe przed toksycznym działaniem wolnych rodników tlenowych tworzonych w warunkach silnego promieniowania słonecznego.

Podany roślinom cynk działa plonotwórczo również w kolejnych dwóch krytycznych dla kukurydzy fazach – w okresie kwitnienia (cynk zwiększa żywotność ziaren pyłku) i w okresie dojrzewania (rośliny bogate w cynk asymilują więcej dwutlenku węgla, zwiększają ilość węglowodanów w ziarniakach i tym samym podnoszą masę tysiąca ziaren). Z badań wynika, że ok. 20% plantacji kukurydzy w Polsce wykazuje utajone niedobory cynku i dlatego trzeba go stosować zapobiegawczo. To niezwykle ważny pierwiastek. Ponad 10% białek występujących w roślinach zawiera cynk, co przy zablokowaniu pobierania tego pierwiastka oznacza konkretną redukcję plonu.

Cynk jest przede wszystkim składnikiem enzymów łańcucha fotosyntezy. Zwiększa odporność roślin na suszę i choroby oraz poprawia efektywność nawożenia azotowego. Niedobór cynku również prowadzi do zahamowania wzrostu roślin z powodu małej ilości auksyn – hormonów roślinnych stymulujących ten proces. Symptomem niedoboru cynku są białe pasy po obu stronach głównego nerwu liścia. Zwykle niedobór cynku pojawia się na glebach świeżo wapnowanych oraz przenawożonych fosforem.

Lepiej kwitnie
dożywiona borem

Kukurydza jest wdzięczna za dokarmianie borem, ale aplikacja tego składnika musi nastąpić najpóźniej na 3 tygodnie przed kwitnieniem i w dawce od 0,3 do 0,6 kg B/hektar. W przypadku tego składnika, niedobory będą na roślinach bardzo widoczne. Niedobór boru w czasie kwitnienia prowadzi do zakłócenia procesu formowania kolb i objawia się guzikowatością kolb. Szczyty kolb nie są zaziarnione, podobnie jak przy deficycie potasu.

Największe problemy z niedoborem boru pojawiają się w kukurydzy w lata suche, gdyż pierwiastek ten jest pobierany i transportowany w tzw. prądzie transpirującej wody. Dlatego – zwłaszcza w takich sezonach i w obliczu spodziewanej suszy – zalecane jest stosowanie tuż przed wyrzucaniem wiech boru oraz cynku, który poprawi w tej sytuacji płodność ziaren pyłku. Oczywiście nie w każdym gospodarstwie takie zalecenie da się zrealizować z uwagi na wysokość roślin. Jeżeli nie, to w sytuacji zagrożenia suszą warto wykonać nawożenie tymi mikroelementami przy możliwie najpóźniejszym wjeździe na plantację.

Bor decyduje o prawidłowym wzroście roślin i reguluje procesy kwitnienia, zawiązywania nasion oraz gospodarkę wodną roślin. Zwiększa również efektywność stosowanych nawozów NPK. Bor jest składnikiem najlepiej przyswajanym z gleb o odczynie lekko kwaśnym i obojętnym. Niedobory tego pierwiastka występują więc w glebach zarówno zbyt kwaśnych, jak i zasadowych.

r e k l a m a

Miedź i mangan
usprawniają fotosyntezę

Te mikroelementy są mniej istotne niż cynk i bor, ale ich niedobór wywiera istotny wpływ na plonowanie. Miedź jest składnikiem enzymów oddechowych oraz utleniających. Niedostateczne odżywienie kukurydzy miedzią powoduje słabe zapylanie, zaburza rozwój ziaren oraz kolb. Mangan odpowiada za prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy. Poza tym, jest ważnym czynnikiem biosyntezy kwasów tłuszczowych, aktywuje wzrost rośliny, wiąże wolne rodniki, powstające w warunkach stresowych.

Miedź to składnik enzymów oddechowych oraz utleniających. Niedostateczne odżywienie kukurydzy miedzią powoduje słabe zapylanie, zaburza rozwój ziaren oraz kolb. Charakterystycznym objawem braku miedzi jest słabe zawiązywanie kolb. Najbardziej wrażliwe są młode liście, które przy znacznym niedoborze tego pierwiastka, więdną i skręcają się. Często pojawiają się również na nich brązowe plamy. Długotrwały brak miedzi może spowalniać wzrost całej rośliny.

Mangan odpowiada za prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy. Poza tym jest ważnym czynnikiem biosyntezy kwasów tłuszczowych, aktywuje wzrost rośliny, wiąże wolne rodniki powstające w warunkach stresowych. Mangan bierze udział głównie w fotosyntezie i w tworzeniu chloroplastów. Na glebach o wysokim pH występuje problem dostępności manganu.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a