– Chciałem bardzo podziękować za ten konkurs. Myślę, że w kolejnych latach będzie on jeszcze ważniejszy, bo umiejętność posługiwania się tym, co nazywamy rolnictwem precyzyjnym, czyli systemem informatycznego wsparcia decyzji rolnika, aby w najbardziej odpowiednim momencie zastosować różnego rodzaju wsparcie rolnictwa i wykonać zabiegi, może się w przyszłości okazać jedną z najważniejszych umiejętności rolnika – uważa Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.
Puchar miał na celu propagować stosowanie innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach. Podzielono go na trzy rundy. W ramach każdej odbyły się po trzy wykłady edukacyjne.
– Prowadzili je eksperci z firmy 365FarmNet, Claas i Michelin. Ci ostatni na temat ugniatania gleby, które jest teraz szczególnie istotne. Wydawałoby się, że opony nie mają nic wspólnego z rolnictwem precyzyjnym. A mają. Zresztą firma 365FarmNet dostała medal na targach Polagra Premiery w Poznaniu za swoje moduły dotyczące ugniatania gleby. Z kolei na targach Agritechnica w Hanowerze aż ok. 40 procent medali trafiło do firm za rozwiązania dotyczące ugniatania gleby – zauważa Jerzy Koronczok z firmy Agrocom Polska, pomysłodawca Pucharu Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym.
Każda część Pucharu zakończona była rundą konkursową obejmującą test z wiedzy na tematy rolnictwa precyzyjnego. Aby szkoła znalazła się na podium, jej uczniowie musieli zgromadzić łącznie co najmniej 400 punktów. Udało się to Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu, który z 437 punktami triumfował w Pucharze, Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku (Lubuskie), który z 423 punktami zajął drugie miejsce oraz Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej (Małopolskie), którego uczniowie zebrali 415 punktów dające trzecie miejsce. Pomysłodawcy już zapraszają uczniów do udziału w następnych edycjach Pucharu.