Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Tygodnik Poradnik Rolniczy 16/2022 str. 92

Data publikacji 12.04.2022r.

Jeżewo Stare, 31 marca 2022 r.

Podlaski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Jeżewo Stare 30,

16-080 Tykocin

Zarząd Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka

uI. Żurawia 22 lok. I 02,

00-515 Warszawa

Dotyczy: podwyżki cen usług oceny użytkowej bydła świadczonych przez Federację oraz decyzji mających zapaść w tym zakresie w dniu 5 kwietnia 2022 roku podczas posiedzenia zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Szanowni Państwo,

w ślad za informacjami, a także licznie podjętymi przez Państwa rozmowami i krokami prawnymi mającymi na celu dokonanie 12-procentowej podwyżki usług oceny użyteczności bydła, niniejszym składamy swój oficjalny sprzeciw i dezaprobatę proponowanych przez Państwa rozwiązań.

Stanowczo sprzeciwiamy się podwyżkom za usługi oceny użyteczności bydła mlecznego, które finalnie będą obciążać gospodarstwa rolne objęte oceną. Pewnym jest, że podjęcie wiążących decyzji w sprawie podwyżek i obciążenie ich kosztami hodowców bydła i producentów mleka bezpośrednio wpłynie na masowe rezygnacje z oceny. Chcemy zaznaczyć, że rok 2022 jest rokiem niezwykle ciężkim dla sektora rolnictwa. Polskie rolnictwo już teraz bardzo mocno odczuwa aktualną sytuację polityczno-gospodarczą, poprzez olbrzymie podwyżki cen ropy, nawozów, środków ochrony roślin, pasz, koncentratów białkowych, prądu, folii, siatek rolniczych itp. Dodatkowe obciążenie gospodarstw rolnych przy ciągłych podwyżkach środków niezbędnych do prowadzenia działalności rolniczej, a jednocześnie przy stałych cenach wynagrodzeń za mleko, jest całkowicie bezzasadne i niezwykle krzywdzące. Zwłaszcza jeżeli podwyżki takie nakładane są przez instytucje mające na celu reprezentowanie interesów i obronę praw członków Polskiej Federacji (paragraf 2 statutu PFHBiPM).

Jednocześnie rozumiejąc aktualną sytuację finansową na rynku i potrzebę uzyskania nowych źródeł finansowania PFHBiPM, proponujemy, aby potrzebne środki pieniężne uzyskać poprzez optymalizację kosztów stałych Federacji. Dlatego też proponujemy następujące rozwiązania:

1. Podwyższenie wynagrodzenia pracownikom PFHBiPM maksymalnie do progu – 150% średniej krajowej pensji w kraju.

W tym miejscu nadmienimy jedynie, że PFHBiPM w toku rozmów z przedstawicielami pracowników zaproponowała następujące podwyżki: około 112% – kierownikom i kadrze zarządzającej; około 71% – kadrze średniej oraz około 44% pozostałym pracownikom. Podkreślić należy, że Prezydium Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka nie uznaje systemu podwyżek zaproponowanych przez PFHBiPM. Nie można zgodzić się na sytuację, kiedy jedna z grup pracowników miałaby mieć podwyższone wynagrodzenie o 112%, a inna tylko o 44%. Nadmieniamy także, że drugie proponowane rozwiązanie dotyczące podwyżek, tj. udzielenie 70% podwyżki wszystkim pracownikom, jest w naszej ocenie także za daleko idące. W związku z tym proponujemy rozwiązanie, które skutecznie podniesie wynagrodzenia grupom najmniej zarabiającym (zwłaszcza pracującym w terenie), przy utrzymaniu rynkowych pensji kadr kierowniczych i zarządzających.

2. Zlikwidowanie głównej siedziby PFHBiPM przy ul. Żurawia 22 lok. 102 w Warszawie (generującej koszta z tytułu umowy najmu i wysokości należnego czynszu) i przeniesienie jej do ośrodka w Parzniewie przy ul. Przyszłości 1. 05-808 Parzniew.

W ocenie Prezydium Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka likwidacja siedziby PFHBiPM w Warszawie jest w pełni uzasadniona ze względu na fakt, iż zajmowany przez Federację lokal generuje olbrzymie koszty w postaci najmu nieruchomości. Federacja dysponuje nieruchomościami lokalowymi w Parzniewie, które są własnością PFHBiPM. Co więcej, Parzniew położony jest od Warszawy zaledwie 25 kilometrów. To zaproponowane rozwiązanie pozwoliłoby zniwelować olbrzymie koszty, które co miesiąc ponosi Federacja.

3. Likwidacja Polskiej Federacji sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Żurawiej 22 w Warszawie, ze względu na fakt, iż statut PFHBiPM pozwala (poprzez zapis: PFHBiPM może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie działalności usługowej wspierającej chów i hodowlę zwierząt gospodarstwach PKD 01.62.Z) na bezpośrednią dystrybucję kolczyków, tworzenia miesięcznika czy wykonywania usług fittingu przez PFHBiPM.

W ocenie Prezydium Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka tworzenie "spółki córki" Federacji tylko i wyłącznie do działalności gospodarczej, którą może wykonywać bezpośrednio sama Federacja, wiąże się jedynie z dodatkowymi kosztami w postaci utrzymania biur, wypłaty wynagrodzeń dla organów spółki z o.o. itp.

Mając powyższe na uwadze, liczymy na zapoznanie się z treścią przedłożonego pisma i rozważenie oraz uwzględnienie zaprezentowanego stanowiska. Przypominamy jedynie, iż głównym celem statutowym PFHBiPM jest wspieranie hodowli bydła i produkcji mleka, dlatego też wnosimy, aby mieli to Państwo na uwadze przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji obciążających dodatkowo rolników.

Z wyrazami szacunku,

W imieniu Prezydium PZHBiPM

Prezes Zarządu

PZHBiPM

Stanisław Żochowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a