W tym roku zmienia się standard nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2.HEVC. Tylko odbiorniki cyfrowe w systemie teleinformatycznym, tj. telewizory i dekodery, będą zdolne do odbioru programów telewizji naziemnej. Gospodarstwa domowe, które ze względu na swoją sytuację materialną nie mogą samodzielnie ponieść kosztów zakupu nowego sprzętu, będą mogły otrzymać dofinansowanie. Na zakup dekodera wynosi ono 100 zł, a telewizora 250 zł.
Wniosek o przyznanie świadczenia wraz ze stosownym oświadczeniem składa jedna osoba z gospodarstwa domowego. Można go złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w placówce Poczty Polskiej lub online na platformie gov.pl/cyfrowaTV. Po złożeniu wniosku uprawniony do otrzymania wsparcia otrzymuje specjalny kod w postaci wydruku przekazanego przez pracownika poczty albo na podany w formularzu online adres e-mail.
Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem można zrealizować w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Program dofinansowania będzie trwał do 31 grudnia 2022 roku.
Zmiana nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2.HEVC odbywa się stopniowo. Już od 28 marca objęła województwa lubuskie, dolnośląskie, od 25 kwietnia obejmie takie województwa, jak zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, od 23 maja – łódzkie, opolskie, śląskie świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie, a od 27 czerwca – warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.
Aby się przekonać, czy posiadany przez nas odbiornik spełnia nowe standardy, wystarczy wyszukać kanały nadawane w ramach emisji testowych programów DVB-T2 HEVC. Są to takie kanały, jak: TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia i TVP Rozrywka. Jeżeli pojawiły się na liście kanałów posiadanego telewizora, oznacza to, że jest on przystosowany do odbioru DVB-T2/HEVC.
Z dofinansowania można skorzystać także w sytuacji, gdy nie płaci się abonamentu radiowo-telewizyjnego. ms