Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wystarczy ćwierć łyżeczki

Data publikacji 12.04.2022r.

Nie tak dawno, bo w ubiegłym miesiącu, pisaliśmy na naszych łamach o dopuszczeniu do stosowania w UE nowatorskiego i pierwszego zarazem dodatku paszowego zmniejszającego emisję metanu z krów mlecznych, pod nazwą Bovaer, firmy DSM. Niedawno opublikowano ostetczne wyniki jego stosowania.

Jak podaje portal Thedairysite.com., badania przeprowadzone w Holandii wykazały, że w zależności od dawki pokarmowej krowy oraz ilości inhibitora metanu dodanego do paszy, uzyskano zmniejszenie emisji metanu na poziomie od 27 do nawet 40%.

Badanie odbyło się w centrum innowacji Dairy Campus od końca 2019 do początku 2020 r. Ostateczne wyniki zostały niedawno opublikowane w Journal of Dairy Science.

Badanie z preparatem Bovaer miało na celu określenie stopnia redukcji metanu przy trzech proporcjach kiszonki z traw i kiszonki z kukurydzy w paszach objętościowych, typowych dla warunków w różnych regionach Holandii oraz przy dwóch różnych dawkach Bovaer.

Badanie przeprowadzono na 64 krowach rasy holsztyńsko-fryzyjskiej w połowie laktacji, z czego 18 krów w pierwszej laktacji, 18 krów w drugiej i 28 krów w trzeciej lub wyższej. Naukowcy zbadali wpływ dodania niskiej dawki (60 mg/kg suchej masy paszy) i średniej dawki (80 mg/kg suchej masy paszy) do trzech różnych dawek pokarmowych. Miało to miejsce w hali żywieniowej Dairy Campus, gdzie eksperyment został przeprowadzony prawidłowo przy użyciu wozu paszowego (Trioliet), tacek RIC (pozwalających określić pobranie składników pokarmowych na krowę) i urządzenia GreenFeeds (mierzącego emisję metanu na krowę poprzez oddech).

Okazało się, że dodatek zaledwie ćwierć łyżeczki preparatu Bovaer na krowę dziennie przyczyniło się do zmniejszenia emisji metanu średnio o około 30%. Tym samym dodatek paszowy przyczynia się bezpośrednio do zmniejszenia śladu ekologicznego mięsa, mleka i przetworów mlecznych, a jak stwierdza Komisja Europejska, preparat jest bezpieczny w użyciu i nie ma wpływu na jakość produktów mlecznych.

Warto też wspomnieć, że takie kraj, jak Brazylia i Chile już wcześniej zatwierdziły do obrotu i stosowania preparat Bovaer.

Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a