Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zasłoń się przed wzrokiem sąsiadów

Data publikacji 12.04.2022r.

Jak tego najłatwiej dokonać? Wystarczy wysiać nasiona pnączy sezonowych. Główną zaletą tych roślin jest szybki wzrost i małe koszty założenia z nich osłon. Uprawiając pnącza jednoroczne, musimy przygotować podpory lub wykorzystać już istniejące, np. siatki ogrodzeniowe, wzdłuż których nasiona wysiewamy punktowo lub gniazdowo w odległości od kilku do kilkunastu centymetrów – w zależności od gatunku.

r e k l a m a

Pachnący parawan

Na początku kwietnia wysiewamy nasiona groszku pachnącego co około 20 cm i powoju trójbarwnego co 30 cm, które sprawdzą się w przypadku niskich osłon. Są również odmiany groszku, które dorastają do 2 m wysokości i są doskonałą pachnącą ozdobą ażurowych ogrodzeń. Kwiaty groszku rozwijają się od czerwca do sierpnia, stanowiąc doskonałą ozdobę. Stosowane są także do letnich bukietów. W następnej kolejności wysiewamy nasiona chmielu japońskiego w odstępach między roślinami wynoszącymi około 30 cm oraz wilca purpurowego trójbarwnego – również co 30 cm, które to gatunki bardzo szybko rosną (pędy chmielu dorastają do 5 m długości). Ozdobą chmielu są dłoniasto-klapowate liście przebarwiające się na purpurowo jesienią. Wilec natomiast wśród obfitości liści wytwarza dekoracyjne duże kwiaty o purpurowej, różowej, białej lub niebieskiej barwie utrzymujące się do października.

Kwiaty z ostrogami

W tym miesiącu wysiewamy nasiona gatunków wrażliwych na przymrozki, m.in. fasolę wielokwiatową, w odstępach około 40 do 60 cm, i nasturcję większą (30–50 cm). Fasola dorasta do 3 m wysokości i kwitnie na biało lub czerwono od czerwca do września. Nasturcję wysiewamy w drugiej połowie miesiąca, ponieważ jest wrażliwa na przymrozki, a jej nasiona bardzo szybko kiełkują. Pędy nasturcji, dorastające do 2–3 m, o dużych dekoracyjnych liściach, mogą płożyć się po ziemi bądź wspinać na podpory. Od czerwca do października raczą wzrok pomarańczowymi lub czerwonymi kwiatami z charakterystyczną ostrogą. Są również odmiany karłowe, które doskonale sprawdzą się w uprawie pojemnikowej. Jest jeszcze dynia ozdobna, której pędy dorastają czasem do 6 m. Wymagają silnych podpór, by udźwignąć masę liści i bardzo ozdobne, zróżnicowane w kształcie owoce. W maju możemy nabyć rozsadę kobei pnącej (na wysiew samodzielny jest już za późno), palczatki szorstkiej, thunbergii oskrzydlonej i wilca klapowanego. Wszystkie te rośliny wysadzamy po 15 maja, zachowując odstępy między roślinami 40 do 50 cm.

Małgorzata Wyrzykowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a