XCzy jako członek spółdzielni mleczarskiej mogę przekazać synowi pełnomocnictwo do udziału w walnym zebraniu? Interesuje mnie też, kto może być członkiem rady nadzorczej spółdzielni.
YWedług art. 36 Prawa spółdzielczego, spółdzielca może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu przez pełnomocnika, jeżeli ustawa lub statut nie stanowią inaczej. Co ważne, pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności i dołączone do protokołu walnego zgromadzenia. Pełnomocnikiem na walnym zgromadzeniu nie może być członek zarządu spółdzielni. Nie dotyczy to jednak spółdzielni liczących nie więcej niż dziesięcioro członków, o ile statut nie stanowi inaczej. Z kolei pracownik spółdzielni może być pełnomocnikiem na walnym zgromadzeniu tylko, jeżeli jest również członkiem spółdzielni zatrudnionym na podstawie spółdzielczej umowy o pracę.
Warto także wspomnieć, że w dużych spółdzielniach (chodzi o liczbę spółdzielców) zastosowanie ma art. 37 Prawa spółdzielczego. Wskazuje on w § 1, iż w statucie można zadecydować, że jeżeli liczba członków przekroczy liczbę w nim określoną, walne zgromadzenie członków zostaje zastąpione przez zebranie przedstawicieli. W takim wypadku statut powinien określać zasady ustalania liczby przedstawicieli i ich wyboru oraz czas trwania przedstawicielstwa. Do zebrania przedstawicieli stosuje się odpowiednio przepisy niniejszej ustawy i statutu o walnych zgromadzeniach. O czasie, miejscu i porządku obrad zebrania przedstawicieli należy zawiadomić wszystkich członków spółdzielni w sposób wskazany w statucie.
Jeżeli chodzi o radę nadzorczą, to według art. 45 składa się ona co najmniej z trojga członków wybranych stosownie do postanowień statutu przez walne zgromadzenie, zebranie przedstawicieli lub zebrania grup członkowskich. Do rady mogą być wybierani wyłącznie członkowie spółdzielni. ●