Ćma bukszpanowa od kilku lat daje się we znaki, a bukszpan nie jest jedyną rośliną padającą jej ofiarą. Gąsienica nie pogardzi również laurowiśnią, irgą, ostrokrzewem i trzmieliną.
Na roślinach zaczyna pojawiać się już w maju. W kwietniu z poczwarek zimujących w oprzędach złożonych w liściach wylatują dorosłe motyle i składają żółte jaja w gęstwinie liści. Wylęgłe larwy mające do 2 mm długości rozpoczynają żer trwający do 4 tygodni, po czym, gdy osiągną około 40 mm, przepoczwarzają się i wylatuje kolejne pokolenie motyli. Ostatnie pokolenie może pojawić się nawet w październiku. Motyle można zaobserwować nocą, gdy lecą do źródła światła. Mają białe skrzydła z brązową obwódką. Ich rozpiętość dochodzi do 4 cm.
Szkodliwe są larwy, które wygryzają dziury w liściach, pozostawiając jedynie nerwy. Ich apetyt rośnie w miarę wzrostu. Zdarza się, że pożerają liście wraz z nerwami, a także młode zielone pędy. Młode larwy są zielone, mają brązowe pasy wzdłuż ciała i czarną błyszczącą głowę. W miarę wzrostu przybierają bardziej brązowy odcień z wyraźniejszymi pasami oraz lekkie owłosienie. Tam, gdzie żerują, widoczny jest oprzęd z odchodami.
Walka ze szkodnikiem polega głównie na częstej lustracji roślin, szczególnie ich wewnętrznych części. Można larwy zbierać ręcznie, można strząsać na rozłożoną płachtę, spłukiwać mocnym strumieniem ciepłej wody albo zastosować preparaty do zwalczania szkodników, w tym Mospilan 20 SP, który jest bardzo skuteczny, działa systemicznie, powierzchniowo i wgłębnie. mw