XOd kilku lat sprzedaję produkty rolne w ramach umowy kontraktacji. W związku z powstaniem w sąsiedniej miejscowości targowiska zastanawiam się, czy nie sprzedawać na nim części owoców. Jaka jest procedura rozpoczęcia takiej sprzedaży bezpośredniej?
YWedług Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2007 r. w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych, sprzedaż bezpośrednia przez rolnika może obejmować produkty produkcji pierwotnej pochodzenia roślinnego. Są to: zboża, owoce, warzywa, zioła, grzyby – uprawne, pochodzące wyłącznie z własnych upraw, niestanowiących działów specjalnych produkcji rolnej. Dostawy bezpośrednie obejmują również środki spożywcze pochodzące z tych produktów lub surowców w postaci kiszonej lub suszonej.
Rozporządzenie wskazuje, że dostawy bezpośrednie są realizowane bezpośrednio przez producentów produkcji pierwotnej, którzy dostarczają małe ilości środków spożywczych do konsumentów końcowych lub do zakładów detalicznych zaopatrujących takich konsumentów. Wielkości obrotu w ramach dostaw bezpośrednich nie mogą przekraczać wielkości plonów w skali roku poszczególnych surowców uzyskanych przez producentów produkcji pierwotnej z gospodarstw rolnych, których są oni właścicielami lub użytkownikami na podstawie innych niż własność tytułów prawnych użytkowania gruntów rolnych.
Producenci rolni w terminie co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności w formie pisemnej muszą złożyć wniosek do powiatowej Inspekcji Sanitarnej. Działalność w ramach dostaw bezpośrednich może być prowadzona na terenie województwa, w którym prowadzona jest produkcja pierwotna, lub na terenie województw przyległych. Jeżeli działalność w ramach dostaw bezpośrednich jest prowadzona na terenie kilku powiatów, państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy dla miejsca prowadzenia produkcji pierwotnej powiadamia państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych właściwych ze względu na prowadzenie dostaw bezpośrednich o wpisie do rejestru działalności w zakresie dostaw bezpośrednich.
Według art. 103 ust. 3 wymienionej ustawy, kto prowadzi działalność w zakresie produkcji lub obrotu żywnością bez złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów lub o zatwierdzenie zakładu i wpis do rejestru zakładów, podlega karze. Wysokość kary pieniężnej może wynieść do 5000 zł, nie mniej niż 1000 zł. ●