W numerze 16. TPR opublikowaliśmy apel byłych ministrów rolnictwa do premiera Mateusza Morawieckiego. Na apel zareagował Krzysztof Jurgiel, były minister, obecnie europoseł. Publikujemy fragmenty jego stanowiska.
Jako członek Rady Programowej Kongresu Polska Wieś XXI przedstawiam swoje stanowisko w nawiązaniu do apelu skierowanego do Pana Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego (…) i opublikowanego w prasie rolniczej z komentarzem byłych ministrów rolnictwa panów Artura Balazsa i Krzysztofa Ardanowskiego, które według mnie mogą wprowadzać opinię publiczną w błąd. Komentarze zawierają informacje i żądania, które nie wynikają z ustaleń poczynionych podczas Europejskiego Kongresu Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa – Polska Wieś XXI. Chciałbym również zaznaczyć, że treść merytoryczna apelu kierowanego do opinii publicznej z zasady powinna zostać wcześniej uzgodniona ze wszystkimi członkami Rady Programowej Kongresu. Okazuje się, że został on podpisany jedynie przez część byłych ministrów rolnictwa, członków Rady Programowej. (…)
Pamiętając o przeszłości i wyciągając z niej wnioski po ponad 30 latach transformacji, należy stwierdzić, że konsekwentnie wdrażamy kolejne etapy systemu zarządzania w poszczególnych obszarach rolnictwa. Daje on gwarancje stabilnego rozwoju rolnictwa, ale przede wszystkim umożliwia podejmowanie szybkich działań w sytuacjach kryzysowych. (…)
Warto pamięć, że od 2015 roku realizowany jest w rolnictwie „Program Działań Rządu” oparty na Programie Rolnym Prawa i Sprawiedliwości: „Silne Rolnictwo, Zdrowa Żywność, Nowoczesna Wieś”, średniookresowej „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2030” (SOR) i przyjętej do realizacji „Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa do 2030 roku”, traktatu z Lizbony oraz WPR i PS. (…) Jednym z istotnych programów strategicznych przyjętych do wdrożenia w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju do 2030 roku jest „Pakt dla obszarów wiejskich”. (…) Niestety, „Pakt dla obszarów wiejskich” przyjęty do realizacji przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów w 2018 roku nie był kontynuowany. (…) W ramach prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich w okresie programowania UE 2021–2027 podstawowym dokumentem strategicznym na poziomie krajowym jest przyjęta przez Radę Ministrów 15.10.2019 roku „Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030”. (…) Przedstawione dokumenty programowe i strategiczne są spójnymi elementami wizji rozwoju polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. Powinny być podstawą do wypracowania długotrwałej wizji rozwoju rolnictwa, a w konsekwencji planu wyznaczania etapowych celów związanych z wyzwaniami, dylematami oraz uwarunkowaniami. (…)
Szanowni Panowie Ministrowie, Członkowie Rady Programowej Kongresu, powróćmy do idei Kongresu, wcześniejszych ustaleń i przedstawmy innowacyjne rozwiązania dla obszarów wiejskich i rolnictwa. Wierzę, że mimo dzielących nas różnic programowych i politycznych, niewątpliwie trudnych i niepewnych czasów jesteśmy w stanie wspólnie wypracować najlepszą propozycję na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. Deklaruję i zapraszam do współpracy.